Пʼятниця, 23 жовтня 2020 11:03

Добровольці обрали лідера

Добровольці обрали лідера
Спочатку Павло Скоропадський скептично поставився до організації Вільного козацтва, згодом побачив у цьому значні перспективи Фото: varjag2007su.livejournal.com

Командира 1-го Українського корпусу Павла Скоропадського обрали військовим отаманом українського Вільного козацтва 23 жовтня 1917 року. Це було формування добровольців.

За декілька діб до того, в Чигирині на Черкащині саме завершився Всеукраїнський з'їзд Вільного козацтва. На ньому пропозицію обрати військового отамана вніс громадський діяч та лікар Іван Луценко. Тоді рада старшин запропонувала на цю посаду організатора з'їзду Івана Полтавця-Остряницю.

Звідусіль залунали вигуки підтримки кандидату, але той відмовився від пернача двічі. Запропонував зробити отаманом Павла Скоропадського, а почесним отаманом - Михайла Грушевського. Тоді їх обрали одноголосно, а Полтавець став наказним отаманом. За резиденцію козаки обрали Білу Церкву, де мали заснувати штаб і Генеральну раду.

Згодом здивований Скоропадський отримав вітальну телеграму, де йшлося про обрання. Він зустрівся з Полтавцем, підтримав його та доручив керівництво новою структурою.

"Він справив на мене хороше враження, - згадував Скоропадський у "Спогадах", - і навів на думку, що цей рух, якщо його зуміти роздмухати, може виявитися тією здоровою течією, яка врятує Україну від розвалу, який сильно давав про себе знати не лише серед військових, а й мирних обивателів".

Скоропадський повернувся до організації українізованого військового корпусу. Наприкінці жовтня, після падіння російського Тимчасового уряду, в Києві розпочалась боротьба за владу між Центральною Радою і більшовиками. Командир вирушив на фронт.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Симон Петлюра хотів українізувати армію

"Я налагодив свій штаб. Це дозволило мені на кілька днів залишитися в Білій Церкві. В цей час я ближче підійшов до козацького питання і тоді ж вперше переконався, наскільки ця ідея мала співчуття серед деяких верств населення. Бачив ходоків, які приїздили до Генеральної козачої ради з різних губерній.

Полтавець організував сотню і справу з тими мізерними коштами, які у нього були, досить добре. Всього мав 20 тисяч, зібраних з бору та сосонки, плюс по 50 коп. від козаків. На ці гроші утримували бібліотеку, невеликий штат агентів, і саму сотню. Звичайно допомагали й меценати, головним чином графиня Браницька, але думаю не обходилося і без контрибуції, накладеної на євреїв, хоча певних даних про це не маю.

Сотня ця не мала особливого сенсу, але організація козаків, мала велике значення, тому я всіляко налягав на те, щоб на місцях закладалися сотні, і звертали особливу увагу на контингент, який туди записувався", - пригадував Скоропадський.

Обрання його отаманом стало одним із кроків до встановлення в Україні гетьманату.

16 жовтня 1917 року в Чигирині на Черкащині почався Всеукраїнський з'їзд Вільного козацтва. Були присутні 200 делегатів, які представляли 60 тис. козаків Київщини, Херсонщини, Катеринославщини, Чернігівщини та Кубані. Вільні козаки з'явилися як добровільні військові формування для самооборони сіл від бандитів.

Делегати з'їзду звернулися до населення із закликом озброюватися. Підтримали республіканський демократичний федеративний устрій Росії на чолі із Тимчасовим урядом.

Зараз ви читаєте новину «Добровольці обрали лідера». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі