28 березня у Львові презентували книгу "Право на правду: практичний порадник із доступу до архівів".
Презентація порадника відбулася на семінарі у Львівському національному університеті імені Івана Франка під назвою "Доступ до архівів: законодавство, практика та громадські ініціативи".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Британці обрали найвидатнішу рок-співачку
"В Україні відсутнє законодавство про доступ до архівів спецслужб тоталітарного режиму, - розповіла експерт "Центру дослідження визвольного руху" Аліна Шпак. – через це виникає безліч ситуацій, коли один закон дозволяє людині переглянути певний документ у архіві, а інший забороняє. Працівники архіву у такому випадку обирають той закон, який їм вигідний у певний момент. У книзі подані практичні поради, як правильно працювати з архівами, як писати запити, як шукати, як оскаржувати незадовільну відповідь, як працювати з архівами, до кого звертатися та багато іншої практичної корисної інформації".
Дослідниця заявляє, що до сьогодні під грифами "Цілком таємно" зберігаються просто абсурдні речі.
"Ще у 2009 році мені доводилося бачити такі речі, як гриф "Цілком таємно" на справі про плакат із рок-зірками у 60-тих на стіні, - заявила науковець. – Тобто це зараз смішно, але насправді ситуація жахлива. Або за прості карти місцевості, без системи координат таємної. Тобто в епоху "Google maps" - це просто смішно тримати такі справи під таким грифом, а тоді людей за таке судили і це були справи державної таємниці. З цим теж треба боротися".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Британські спецслужби вважали Чарлі Чапліна французом
Над книгою працювали члени "Центру дослідження визвольного руху", випустили за сприяння міжнародного фонду "Відродження".
У близькому майбутньому електронний варіант книги з'явиться в мережі, де буде розповсюджуватися безкоштовно.
Коментарі
1