вівторок, 02 жовтня 2018 08:20

До голодуючих студентів прийшов майбутній президент

До голодуючих студентів прийшов майбутній президент
Революція на граніті. Фото: Facebook.com/Анжеліка Рудницька

Півсотні молодих людей зібралися 2 жовтня 1990 року біля пам'ятника Кию, Щеку й Хориву на столичній площі Жовтневої революції. Вони проголосили голодування і висунули ряд вимог до діючої влади. В історію ця акцій мирної громадянської непокори увійшла під назвою "Революція на граніті".

Студенти вимагали перевиборів Верховної Ради УРСР на багатопартійній основі не пізніше весни 1991 року, а також відставки голови Ради Міністрів УРСР Віталія Масола, повернення на територію УРСР українських солдатів, націоналізацію майна Комуністичної партії.

2 жовтня до молоді прийшли представники міліції і попередили, що у разі встановлення наметів студентів зметуть з плацу. Студентам довелося пережити боротьбу нервів. Хлопці увесь день просиділи на спальниках і матрацах, тримаючи в руках плакати, а рівно о 20:00 протягом 2-3 хвилин були поставлені намети. 6 жовтня у палаці "Україна" відбуваються урочисті збори ветеранів Великої вітчизняної війни. Учасники хочуть знести наметове містечко. Та на захист студентів виходять 50 тис. киян.На підтримку голодуючих оголошують страйк студенти всіх університетів та інститутів Києва. Наступного дня до них приєднуються учні столичних профтехучилищ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Вони підняли Київ на страйк, і тоді влада злякалася" - до 25 річниці "революції на граніті"

Лідерами "революції на граніті" було чимало нинішніх українських політиків. Це Олесь Доній, Олег Тягнибок, Павло Розенко, В'ячеслав Кириленко. Мітингувальники перекривали рух транспорту, оточили Верховну Раду, захопили корпуси університету ім. Тараса Шевченка. Голодуючих студентів активно підтримали депутати Народної Ради. Так, одного разу y наметовому містечку відбулася зустріч тодішнього Голови Верховної Ради УРСР Леоніда Кравчука із лідерами студентського голодування.

Протести тривали з 2 по 17 жовтня. Верховна Рада УРСР приймає постанову "Про розгляд вимог студентів". Вирішено не підписувати Союзний договір, дозволити призовникам проходити службу винятково в межах України. Революція на граніті завершується. За шість днів йде у відставку Віталій Масол.

Чимало учасників "революції на граніті" й у наступні роки виявляли помітну громадянську активність у різних галузях життя України, зокрема: Соломія Павличко, Оксана Забужко, Олесь Доній, Олександр Ірванець, Тарас Прохасько та багато інших. "Київ масово набрякав солідарністю. Кияни весь час приходили на Майдан, приносили квіти. Студенти лежали на розкладачках, а довкола них – всюди квіти", - так згадує події 25-річної давнини письменниця Оксана Забужко.

Зараз ви читаєте новину «До голодуючих студентів прийшов майбутній президент». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 35413
Голосування Які умови миру і зупинення війни для вас прийнятні
  • Відмова від Донбасу, але вивід військ РФ з усіх інших територій
  • Замороження питання Криму на 10-15 років
  • Відмова від Криму і Донбасу за умови надання гарантій безпеки від Заходу щодо всіх інших територій
  • Зупинка війни по нинішній лінії фронту
  • Лише повне відведення військ РФ до кордонів 1991-го
  • Ваш варіант
Переглянути