Дослідники з університетів Лінкольна і Джорджа Мейсона (США) представили в журналі Biology Letters статтю, в якій проаналізовано розмір кладок яєць динозаврів з підряду тероподів. Ці викопні тварини цікаві не лише тим, що включають в себе знаменитого тиранозавра, а й тим, що саме вони дали початок сучасним птахам.
оскільки пряме спостереження за вимерлими тваринами є неможливим, науковці розглянули скам'янілі кладки яєць і зіставили ці дані з даними про те, які кладки залишають сучасні птахи. Подібні дослідження вже проводилися і привели до виявлення кореляції між розміром кладки і типом батьківської поведінки: у 2009 році інша група представила на сторінках Science висновок на користь насиджування яєць динозаврів батьками замість матерів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На пляжі під Одесою виявили труп невідомого "динозавра"
Однак нова інформація поставила минулий висновок під сумнів. З'ясувалося, що більш надійна кореляція батьківської поведінки утворилася не з розміром кладки, а зі зрілістю пташенят, що вилупилися. Ті види, потомство яких відразу здатне самостійно переміщуватися і харчуватися, частіше використовують батьківську працю при висиджуванні, тож висновок про батьків-квочок у тиранозаврів є дещо передчасним.
Автори дослідження дали короткий коментар порталу Phys.org, в якому вони вказали на те, що прямо переносити дані про істот, які нині живуть, на динозаврів не можна. Але в той же час, за словами Марчелло Руті з університету Лінкольна, іноді подібні зіставлення "дозволяють переглянути сформовану думку про біологію та поведінці давно вимерлих видів". З формальної точки зору птахи і є динозаври: з усієї безлічі тероподів вижили тільки ті, хто покрився пір'ям і перетворив передні кінцівки на крила.
У птахів, як випливає з зібраних вченими даних, близько 50% видів використовує висиджування самками, а татусі виступають у ролі квочки всього у двох відсотків - решта види поєднують материнську і батьківську турботу про пташенят, які ще не вилупилися.
Коментарі