Ексклюзиви
Четвер, 24 вересня 2020 16:56

Давні перські ковалі володіли сучасною технологією - учені

Давні перські ковалі володіли сучасною технологією - учені
Середньовічні перси додавали хром до своєї сталі. Фото: Rahil Alipour, UCL

Учені встановили, що давні перси додавали хром до сталі близько тисячі років тому. Раніше вважали, що технологію винайшли наприкінці XIX - на поч. XX ст.

Команда дослідників із Лондона вивчила кілька середньовічних перських рукописів і виявила в них згадки про археологічну пам'ятку Чахак на півдні сучасного Ірану. Там у давнину виготовляли металеві вироби, пише New Atlas.

Найбільше вчених зацікавив рукопис X-XI ст. майстра Абу-Райхана Біруні "Аль-Джамахір фі Марифа аль-Джавахір" - Компендій для пізнання дорогоцінних каменів. У ньому був рецепт виплавлення сталі у високотемпературних тиглях.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дослідили давню технологію збереження води

Фахівців спантеличив інгрідієнт під назвою "русахтай". Врешті вони встановили, що так називали рудний мінерал - хроміт, який можна використовувати для виготовлення хромової тигельної сталі. Фрагменти матеріалу археологам вдалося знайти і на стоянці Чахак.

Завдяки електронному мікроскопу визначили, що залізні вироби персів того часу містили 2-3% хрому. Учені наголошують, що це набагато менше, ніж у зразках сучасної нержавної та інструментальної сталі, які мають 11-12%, проте факт того, що він присутній у настільки давніх предметах, має велике значення.

Археологи розкопали гало-римський чан для виготовлення вина поблизу села Вогордон в області Турень, Франція. Відкриття довело, що виноробство поширилося римською Галлією раніше, ніж вважали.

Зараз ви читаєте новину «Давні перські ковалі володіли сучасною технологією - учені». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі