770 років тому, у 1242 році, відбулася битва на Чудському озері, більше відома як "Ледовое побоище". Тоді військо Новгородського і Володимирського князівств під проводом Олександра Невського перемогло лицарів Лівонського ордену. Довгий час битву зображали грандіозною подією, яка звела нанівець плани хрестоносців завоювати руські землі й підкорити собі місцеве населення.
Історик Віталій Штефан розповів Gazeta.ua про те, що однозначне зображення битви як велике протистояння двох сил є перебільшенням. "Ця битва стала визначною вже в уяві потомків. Є кілька сучасних битві джерел. Це літописи, Лівонська римована хроніка і житіє Олександра Невського. Видатною вона стала у житії, і там зазначені цифри вбитих і полонених лицарів абсолютно нереальні для того часу", - зазначив він.
Штефан пояснив, що відносини між політичними сусідами у 13 столітті будувалися за іншим принципом, ніж зараз.
"Треба уявляти які стосунки були у Новгородської республіки з сусідами, - говорить історик. - Зона Новгородської республіки була зоною сезонних конфліктів — збирання данини з сусідніх племен і контроль над торговими шляхами, які проходили через ці території. А тому це були постійні наїзди невеликих загонів Ордену. У відповідь Новгородська земля організовувала похід і грабували прикордонні території Ордену. Такі самі конфлікти відбувалися зі шведами".
Історики сьогодні вважають бій на Чудському озері саме локальною й невеликою битвою.
Чудську битву довгий час вважали доленосною битвою і переломним моментом у протистоянні Лівонського ордену та Новгородської і Псковської земель. У масовій свідомості образ битви сформований відомим фільмом Сергія Ейзенштейна "Олександр Невський", який вийшов на екрани у 1938 році. Там битва на Чудському озері показана як вирішальна перемога руського війська, яка навіть перевершила битву на Неві.
Дослідник наголошує на різниці двох битв — Чудської та Невської. Бій на Неві відбувся у 1240 році. Тоді новгородське військо під командуванням князя Олександра також перемогло, але воювало проти шведських загонів, а не Лівонського ордену.
"Про те, що ця битва була тільки однією з сутичок Новгорода з Орденом, при чому не дуже визначною, свідчать хоча б дані археології. Була спеціальна радянська експедиція, яка мала знайти місце битви на озері й рештки — зброю, шоломи та інше. Власне, ця експедиція нічого не знайшла. Це свідчить про те, що битва не була грандіозною. А такою вона стала під час Першої світової війни. Тоді Російська імперія воювала з Німецькою і потрібен був якийсь ідеологічний герой, який раніше воював з німцями і перемагав. Так само під час Другої світової війни, вже після виходу фільму Ейзенштейна, можна говорити, що битва на Чудському озері стала основною в міфі про Олександра Невського. Однак раніше, у думках людей 17 століття прізвисько "Невський" було пов'язане саме з Невською битвою. Саме Невську битву використовував Петро І у своїх спекуляціях у війні зі шведами", - додав Віталій Штефан.
Редакція Gazeta.ua пропонує уривок з фільму Сергія Ейзенштейна "Олександр Невський", 1938 рік. Пісня "Вставайте люди русские!" є частиною одноіменної кантати Сергія Прокоф'єва. Автор слів - Володимир Луговськой. Текст пісні у кантаті та фільмі відрізняються.
Коментарі
15