Ексклюзиви
вівторок, 02 квітня 2024 05:30

Бригада росіян перейшла на бік української армії

Бригада росіян перейшла на бік української армії
Тульський стрілецький полк Армії УНР Фото: ukrrebellion.blogspot.com

Тульська бригада Червоної армії перейшла на бік Армії Української Народної Республіки 2 квітня 1919-го у Мозирі - тепер Білорусь.

Перед тим радянські війська отримали наказ захопити Овруч на Житомирщині. Але їх випередила українська армія. Тоді більшовики розпорядилось відбити місто. Їхній 68‑й полк бився настільки неохоче, що був вимушений 3 дні відступати до станції Словечно під містом Мозир. Туди в ніч на 23 березня прибув 67‑й Тульський полк. Вони відразу провели мітинг з вимогою повернути їх додому. Потім сіли до ешелонів і вирушили до Гомеля.

Бригада захопила все місто. Очолив повстанців колишній штабс‑капітан Стрекопитов. Він оголосив про створення окремої республіки. Але повстання туляків не мало успіху в околицях. З Мінська, Могильова, Бобруйська та Смоленська до них вирушили червоні війська.

Повстала Тульська бригада опинилася між більшовицькими військами та Армією УНР. Українські підрозділи вступили до міста Мозир. 2 квітня біля містечка Хойники вояки з Тули переправилися на інший берег річки Прип'ять, зайнятий підрозділами Армії УНР. Повідомили командування армії про своє бажання воювати проти радянської влади. Незначна кількість туляків на чолі з командиром 68‑го полку Мачигіним відмовилася переходити на бік Армії УНР і склала зброю перед червоними підрозділами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українці перемогли чисельніший загін ворогів і захопили танк

Українська армія поповнилась 2 пішими полками, гарматною батареєю та кінним загоном, що разом нараховували до 2 тис. людей. Але боєздатних з них було не більше чверті.

"Думалося використати на цьому фронті Тульську бригаду, але з командиром її уложено умову, згідно з якою впродовж місяця бригада мала відпочивати, - писав у спогадах генерал Антін Пузицький. - Бригаду оглядав командир корпусу генерал Єрошевич і переконався, що вона поки що небоєздатна, і відпочинок для неї конечний. Багато вояків було хворих на ріжні хвороби, до скорбута (цинга - Gazeta.ua) включно".

Через кілька днів Тульська бригада була відведена у тил — до міста Рівне та станції Клевань на відпочинок. Вона отримала 29 нових старшин.

18 квітня частину Тульської бригади підвезли потягами на станцію Майдан‑Вілля. Звідти вони повели наступ на Новоград‑Волинський, який утримували більшовики.

Січові стрільці перемогли російську армію у бою на горі Ключ у Карпатах 29 жовтня 1914-го.

Метою росіян було швидке оточення та знищення 55 австро-угорської дивізії, у складі якої перебували і відділи українського січового стрілецтва.

Командування австрійської дивізії вирішило зробити кілька кроків назад, стабілізувати фронт за лінією Бескидів. Сил для оборони бракувало. Щоб уникнути оточення, мали відвоювати гору Комарницьку та гору Ключ. На гору Ключ пішла сотня Володимира Сроковського. Озброїлися однозарядними гвинтівками системи Верндля, знятими з озброєння австрійської армії ще 1888-го.

Зараз ви читаєте новину «Бригада росіян перейшла на бік української армії». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути