560 км "живого ланцюга" утворили жителі Литви, Латвії й Естонії 23 серпня 1989 року. Майже 2 млн людей узялися за руки вздовж трас між столицями Вільнюсом, Ригою й Таллінном. Акцію назвали "Балтійський шлях".
Балтійці хотіли нагадати про окупацію Радянським Союзом. Того дня 1939-го СРСР і Німеччина підписали таємний договір про поділ сфер впливу в Європі. Це був мирний протест проти розділу Європи та окупації Балтійських країн, проти злочину, вчиненого 1939 року керівництвом сталінського СРСР та гітлерівської Німеччини. Тоді підписали таємний протокол, відомий як Пакт Молотова — Ріббентропа. Учасники акції ставили за мету привернути увагу світової спільноти до історичних подій, від яких постраждали країни Балтії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Незалежність не дається назавжди - за неї треба боротись" - латвійський фотограф Ілмарс Знотиньш
В акції взяли участь балтійці, що були змушені емігрувати, разом з тими балтійцями, які залишилися на батьківщині. Акція проводилася на вшанування пам'яті жертв змови нацистів та комуністів: було вшановано загиблих на війні; вбитих у нацистських і комуністичних концтаборах. Тих, кого зламали фізично і духовно. Акція стала доказом того, що навіть після півстоліття брехні істина може бути відроджена.
"Балтійський шлях" внесли до Книги рекордів Гіннеса як найдовший в історії живий ланцюг та в прелік світової пам'яті ЮНЕСКО. Організацією займалася ініціативна група "Саюдіса" – литовського руху за перебудову.
23 березня 1990-го в Литву вводять радянські танки і спецпідрозділ "Альфа". Вони захоплюють вищу партійну школу та міський комітет Компартії.
Коментарі
1