12 листопада 1920 року народився один із керівників українського збройного підпілля та член Проводу ОУН Василь Галаса - "Орлан".
До 100-річчя полковника Центр досліджень визвольного руху спільно з Архівом Служби безпеки України та Архівом національної пам'яті опублікували 35 унікальних архівних документів, передає "Історична Правда".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Знайдені речі повстанців викупили для музею
У колекції можна ознайомитися з ордерами на арешт Галаси, протоколами допитів підпільника та свідків, листами до побратимів, приватними світлинами, зокрема з дружиною Марією Савчин та дитиною, планами агентурно-оперативних заходів щодо захоплення полковника, вилученими особистими речами і вироком.
Переглянути всю добірку можна на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху за посиланням.
Василь Галаса народився 12 листопада 1920 року в селі Білокриниця на Тернопільщині. Був членом Української головної визвольної ради, крайовим провідником ОУН Північно-Західних Українських земель, керівником Перемишлянського обласного проводу ОУН.
Відповідав за організацію рейдів УПА в Західну Європу. Займався інформаційною роботою: керував підпільною друкарнею, редагував видання та журнали ОУН. Був нагороджений Золотим Хрестом Заслуги і медаллю "За боротьбу в особливо важких умовах".
1953 року його разом із дружиною Марією схопили агенти МҐБ. 1958-го засудили до 10 років виправних таборів. Після звільнення за 2 роки жив у Києві під наглядом КҐБ.
Після здобуття Україною незалежності впорядковував матеріали про історію українського визвольного руху. Автор книги спогадів "Наше життя і боротьба".
Коментарі