Вірменські та італійські реставратори працюють в монастирі Кобайр на півночі Вірменії з метою зберегти пошкоджені дощовою водою фрески. Паралельно ведуться і археологічні розкопки.
З цим монастирем не пов'язана жодна яскрава історична подія. Проте його фрески, що зображують Христа і дванадцять апостолів, вважаються унікальними.
Існує теорія, що монастир міг бути пов'язаний з місцем поховання легендарної цариці Грузії Тамари. За повідомленнями грузинських джерел, щоб уникнути осквернення своїх останків, цариця заповіла поховати себе в таємному місці. Холодної січневої ночі 1213 року з тодішньої столиці Грузії - Мцхеті - в різні сторони вирушили сім траурних процесій. Згодом усі учасники процесій вступили в бій один з одним і загинули, забравши з собою таємницю царського поховання.
Вірменська версія легенди говорить, що цариця наказала поховати себе на відстані трьох днів шляху від місця свого спочинку. Приблизно на такій відстані знаходиться монастир в Кобайр і прилегла до нього печера. Якщо врахувати близькі родинні зв'язки вірменських і грузинських Захаридів, то печера в Кобайре дійсно може виявитися місцем таємної усипальниці цариці Тамари.
З ім'ям знаменитої грузинської цариці Тамари (1184 - 1209/1213) пов'язаний "Золотой Вік" в історії Грузії.
Коментарі