пʼятниця, 29 липня 2016 15:15

Андрею Шептицькому поставили ще пам'ятник за життя

Андрею Шептицькому поставили ще  пам'ятник за життя

29 липня 1865 року у селі Прилбичі Львівської області народився Андрей Шептицький.

Андрей Шептицький був предстоятелем Української греко-католицької церкви. За час свого служіння значно розбудував греко-католицьку церкву. Шептицький пережив дві світові війни, міжвоєнний період, ув'язнення радянською владою.

Був засновником Національного музею у Львові, придбав для нього велику кількість експонатів. Окрім того підтримував українську економічну діяльність, сприяв відкриттю кооперативів. Як Галицький митрополит, був депутатом Віденського парламенту та Галицького сейму. Помер Владика 1 листопада 1944 року.

CREDO пропонує 7 найцікавіших фактів із життя предстоятеля української греко-католицької церкви.

1. Походив з однієї з найбільш знаних у Львові родин – графів Шептицьких

Родина Шептицьких – це одна з найдавніших українських боярських родин, яка дала нашій країні багато відомих імен у розвитку греко-католицької та польської римо-католицької Церков.

2. Разом з Папою Римським реформував УГКЦ

У Андрея Шептицького була юридична освіта, оскільки батьки вбачали саме у цьому велике майбутнє сина.

Втім, сам майбутній Митрополит серйозно роздумував про чернецтво і через це вирушив у Рим до Папи Лева ХІІ. У родини Шептицьких було багато зв'язків за кордоном, особливо у римо-католицькому середовищі, тому зустріч з Папою не була проблемою для Андрея.

Саме Папі Римському Шептицький розповів про своє бажання йти у монастир Василіянського Чину. Папа у той час мав грандіозні плани щодо УГКЦ і тому благословив рішення Шептицького піти у монастир.

У 1900 році Папа оголосив Андрея Шептицького Митрополитом Галицьким, і відтоді розпочався розвиток греко-католицької церкви в Україні, зокрема у Галичині.

3. Щедрий меценат

Митрополит був відомий не лише за свій внесок у розвиток греко-католицької церки в Україні, а й завдяки своїй меценатській роботі.

Андрей Шептицькй заснував Львівську греко-католицьку богословську академію, Богословське наукове товариство, український католицький інститут.

4. Засуджував нацизм і рятував євреїв

Митрополита Андрея Шептицького не раз висували на звання "Праведника народів світу" -за його заслуги перед єврейським народом у часи нацистської окупації.

Він був чи не єдиним українцем, що не боявся відкрито засуджувати Голокост і особисто врятував 150 євреїв, переважно дітей, від знищення німцями.

У своїх посланнях Митрополит виступав проти переслідування і знищення євреїв, відкрито писав про це і нацистському керівництву. За ініціативи владики євреям видавали фальшиві документи, аби ті могли втекти за кордон.

За порятунок та підтримку євреїв під час Голокосту Митрополита посмертно удостоїли нагородою Яна Карського.

5. Вправний бізнесмен

Уміння вести бізнес Андреєм Шептицьким допомогло тогочасному релігійному середовищі накопичувати капітал, вкладати його у нужди населення та розвивати греко-католицьку церкву.

УГКЦ не один раз намагалась створити свій банк. Але їй це не вдавалось, аж поки цим не зайнявся владика Шептицький. Для початку він створив українське страхове товариство "Дністер", яке надавало послуги усім релігійним об'єднанням. Відтак, коли у "Дністрі" накопичився певний капітал, Шептицький перетворив страхову компанію у банк, який не лише успішно працював, але й збільшував свої фінансові можливості.

6. Знався у мистецтві, бо сам був митцем

Глава УГКЦ дуже добре розбирався у мистецтві, зокрема у іконописі. Це було зумовлено, мабуть, і тим, що і він сам мав талант до малювання. Малювати ікони Шептицького та його братів учила мати.

Коли у 1901 році владика оселився у митрополичих палатах на Святоюрській горі, він почав збирати колекцію рідкісних ікон, які згодом стали неабиякою мистецькою та християнською спадщиною українців. Митрополит намагався збирати давні українські ікони, книжки, також до його колекції потрапили і рідкісні європейські творіння. Усі ці духовні скарби він переніс у Національний музей. Одна з найбільш цінних ікон, що викупив Андрей Шептицький – це Богородчанський іконостас, який владика повернув Україні з Варшави.

7. Митрополиту поставили пам'ятник ще за життя

Перший пам'ятник у Львові йому поставили ще за життя, другий – задовго після

Пам'ятник Митрополиту Шептицькому у Львові вперше відкрили у 1935 році – у день 30-річчя Національного музею. Скульптура Шептицького розмістилася на подвір'ї музею на вулиці Мохнацького (Драгоманова), а на відкриття зібралася уся галицька інтелігенція.

Автором першого пам'ятника Шептицькому був відомий у той час Сергій Литвиненко, якому вдалося відобразити постать владики у всіх тонкощах.

Цей пам'ятник знищила Радянська влада після Другої світової війни, а про відновлення його мова йшла не раз, втім до діла ця справа не доходила. Другий пам'ятник у Львові з'явився 26 липня 2015 року на площі Святого Юра – там, де провів більше частину свого життя Андрей Шептицький.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Могила Тараса Шевченка - фотографії

Зараз ви читаєте новину «Андрею Шептицькому поставили ще пам'ятник за життя». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua
Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути