10 лютого 1837 року у Санкт-Перербурзі від рани, отриманої на дуелі, на 38-у році життя помер російський поет Олександр Пушкін, який увійшов у історію російської культури як творець російської літературної мови і родоначальник нової російської літератури. 8 лютого на околиці Санкт-Петербурга на дуелі з французем Жоржем Дантесом поет отримав смертельне поранення.
Дуелянти зустрічаються близько 14:00 на річці Чорній за 8 км від Санкт-Петербурга. Пушкін бере собі за секунданта героя турецької війни Констянтина Данзаса. Дантес - свого друга, аташе французького посольства Лорана д'Аршиа ка. Узгоджують правила: стріляються з відстані 20 кроків. Зброя - пістолети системи Лепажа з свинцевими кулями діаметром 1,2 см. Тривалість - до смерті або важкого поранення. О 17:00 починається поєдинок. Дуелянти розходяться в сторони, а потім стрімко наближаються один до іншого. Пушкін цілиться у серце Дантесові. Той не доходить одного кроку до лінії і несподівано стріляє. Влучає у незахищену праву частину живота– майже у пах. Поет падає на землю. Його обступають секунданти. Пушкіну дають інший пістолет - дуло забило снігом. Він стріляє і ранить противника у праве передпліччя. Пораненого поета на санях везуть у місто. Тільки через дві години після пострілу вдається перев'язати рану. Увечері до помешкання сходяться найкращі лікарі Санкт-Петербурга. Висновок: роздроблена тазова кістка, рана у тонкому кишечнику та велика крововтрата.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Королеві Марії Стюарт кат відтяв голову з третьої спроби
Олександр Пушкін помер 10 лютого о 14:45. Похований у Святогорському монастирі біля родинного маєтку в селі Михайлівське під Псковом. Після дуелі Дантес був звільнений з гвардії, розжалуваний у рядові і висланий з Росії.
26 раз брав участь у дуелях російський поет Олександр Пушкін. 19 з них ініціював сам. Поет не вбив жодної людини і сам не отримував поранення. В більшості випадків дуелянтів вдавалося помирити ще до початку стрілянини. Такі поєдинки були законодавчо заборонені у Російській імперії.
Олександр Пушкін навчався в престижному Царськосельському ліцеї в Петербурзі. Там почав писати вірші, захоплювався творчістю Байрона і Шекспіра. Найвідоміші його твори - казка "Руслан і Людмила", роман у віршах "Євгеній Онєгін". Одружився 31-річним - його обраницею стала на 13 років молодша дворянка Наталія Гончарова. Коли в Петербург перебрався француз Жорж Дантес починають ширитися чутки про його таємні стосунки з Гончаровою. Пушкін викликає Дантеса на дуель. Аби відвести підозру, той робить пропозицію сестрі Наталії - Катерині. Поєдинок скасовують. Але француз далі залицяється до дружини поета. Пушкін забороняє Дантесу приходити до нього додому. Цього разу дуель ініціює Дантес.
Коментарі