1 серпня 1936 року в Берліні Адольф Гітлер відкрив XI літні Олімпійські ігри.
У іграх взяли участь спортсмени з 49 країн. На церемонії відкриття, яку вперше транслювали по телебаченню в прямому ефірі, також вперше провели естафету олімпійського вогню, доставленого з Греції. Успіх німецьких спортсменів, які перемогли у командному заліку, став основою пропагандистського документального фільму Лені Ріфеншталь "Олімпія" про велич німецького духу. Повідомляє "Цей день в історії".
1931 року Міжнародний олімпійський комітет вибрав Берлін місцем проведення XI літніх Ігор, щоб продемонструвати світу повернення Веймарської республіки в світове співтовариство. Байдужий до Олімпійських ігор Адольф Гітлер, який прийшов до влади через два роки, змінив свою позицію під впливом Йозефа Геббельса. Геббельс переконав Гітлера у необхідності використання масштабних міжнародних змагань для пропаганди досягнень "арійської раси".
Виділені інвестиції дозволили перетворити Берлінську олімпіаду у наймасштабніше світове змагання свого часу. На колишнього президента Міжнародного олімпійського комітету (МОК) П'єра де Кубертена це справило сильне враження. Він назвав Гітлера "одним з кращих творчих людей нашої епохи". Проте запроваджені в Німеччині расистські закони спонукали громадські і спортивні організації, передусім у США, Великій Британії, Франції, Швеції, Чехословаччині та Нідерландах, на початку літа 1936 року ініціювати бойкот Олімпіади в Берліні і зробити заяву про антисемітську політику нацистів.
Однак наміру перенести змагання в Барселону завадила Громадянська війна в Іспанії, що почалася 18 липня 1936 року. Крім того спеціальним розпорядженням Геббельса з громадських місць прибрали юдофобські гасла і таблички. Це дозволило спеціальній комісії МОК, яка прибула до Берліна з перевіркою, заявити, що в Німеччині нема нічого, "що могло б завдати шкоди олімпійському руху".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Світовому рекорду Бубки виповнилося 22 роки
Єдиним представником "неарійської раси", допущеним до виступів за команду Німеччини, була фехтувальниця Гелен Маєр. Вона здобула срібло, і як всі німецькі медалісти, нацистським салютом привітала публіку на подіумі. Героєм Берлінських ігор став афроамериканець Джессі Овенс, котрий зі світовими рекордами переміг у 4-х легкоатлетичних дисциплінах - спринті на 100 м (10,3 с), бігу на 200 м (20,7 с), стрибках в довжину (7,93 м) і в естафеті 4х100 м. Повернувшись до США, він заявив, що на жодних інших змаганнях його не вітали так бурхливо, як на Іграх в Берліні.
До 16 серпня німецькі спортсмени завоювали 89 медалей, що принесло Німеччині перемогу у командному заліку, в якому вона випередила США та Угорщину. Вражений таким успіхом, Гітлер оголосив Берлінські ігри великим успіхом "арійців" і віддав розпорядження збудувати в Нюрнбергу 400-тисячний стадіон для проведення на ньому Олімпіад "в усі прийдешні часи". Здійсненню цих планів завадила Друга світова війна. Проведення Олімпійських ігор двічі скасували 1940-го в Хельсинкі і 1944-го у Лондоні.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Андрею Шептицькому поставили пам'ятник ще за життя