
25 січня 2011 року в Каїрі, Олександрії та деяких інших містах Єгипту почалися вуличні демонстрації, що розпочали революцію і повалили режим президента Хосні Мубарака, який тридцять років знаходився при владі.
Хосні Мубарак прийшов до влади у 1981 році після вбивства Анвара Садата і протягом тридцяти років правив у режимі однопартійної системи, очолюючи Національно-демократичну партію Єгипту. До 2005 року він п'ять разів безальтернативно обирався президентом, переслідуючи будь-які прояви опозиційної діяльності, а з початку 2000-х років почав готувати свого старшого сина стати спадкоємцем президентської посади.
Незважаючи на високі темпи економічного зростання Єгипту, рівень життя в країні був низьким через практичне подвоєння кількості населення за попередні 40 років. Станом на 2010 рік 40% населення Єгипту жило на суму, меншу 2 доларів на день, рівень безробіття серед молоді сягав 40%, а статки сім'ї Мубарака оцінювались у 50-70 мільярдів доларів.
Заворушення у Єгипті почались після перемоги революції Facebook у Тунісі і самоспалення студента перед будівлею парламенту в Каїрі 17 січня 2011 року. Після цих подій в країні революційні настрої почали розповсюджуватися великими темпами. 25 січня, в день, коли в Єгипті відзначався День поліції, опозиційні сили організували на центральній площі столиці Тахрір 100-тисячний мітинг з вимогою поліпшення економічної ситуації та збільшення політичних свобод. Для його розгону поліція застосувала сльозогінний газ, гумові кулі і грубу силу, що привело до загибелі трьох чоловік.
З наступного дня президент Єгипту почав "закручувати гайки": були заборонені вуличні акції протесту, введена комендантська година, заблокований доступ до соціальних мереж і мобільного зв'язку.
Проте це не зупинило протестувальників, яких 1 лютого лише на Тахрірі зібралось понад мільйон. 11 лютого 2011 року віце-президент Омар Сулейман повідомив про відставку Хосні Мубарака. 24 травня 2011 року Мубарак постав перед судом за звинуваченням у навмисному вбивстві мирних демонстрантів і 2 червня 2012 рооку був засуджений до довічного ув'язнення.
Коментарі