Непередбачена зміна маршруту, заборона нести труну на руках, перешкоджання приєднання до жалобної ходи, кордони поліції - це неповний перелік заходів, яких вживала імперська влада 8 серпня 1913 року під час поховання Лесі Українки. Поліція зробила все, щоб похорон не переріс в українську маніфестацію, як рік до того, коли хоронили композитора Миколу Лисенка.
"Попереду несли тільки хрест. Нести труну на руках поліція, що проявляла до похорону Лесі Українки особливий інтерес, не дозволила, і вона була встановлена на катафалк. Увесь катафалк був укритий квітами і вінками з живих квітів", – описує в журналі "Украинская жизнь", що виходив у Москві, Лідія Шишманова-Драгоманова, двоюрідна сестра Лесі Українки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На сторіччя смерті Лесі Українки кожного закликають принести квіти до її могили
Єдине, чому не могла перешкодити поліція - це гучний спів хору, який виводив "Вічную пам'ять". САме цю особливість планують відновити завтра, 1 серпня, на вшануванні сотої річниці з дня смерті поетеси.
"1 серпня об 11 годині принеси квіти на могилу Лесі Українки", - закликають всіх небайдужих організатори події, Музей видатних діячів української культури Лесі Українки, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського, Михайла Старицького.
Акція розпочнеться 1 серпня об 11 годині біля Вознесенської церкви на Байковому кладовищі, де відбудеться панахида. Після цього процесія рушить до могили Лесі Українки.
Коментарі