110 років найстарішої на планеті лампочки відзначили жителі американського містечка Лівермор, штат Каліфорнія. Вона досі світить у пожежній частині №6 на Іст Авеню.
Лампочку подарував пожежникам 1901-го власник енергетичної корпорації Денніс Бернал. Відтоді вона припиняла світити лише тричі. Уперше 1903 року, коли її перевезли в іншу будівлю. 1937-го — у приміщенні пожежної частини під час капітального ремонту. У Книзі рекордів Гіннеса зафіксували, що найдовше лампочка не світила близько тижня 1976 року. Тоді під наглядом поліцейських і рятувальників її перевезли в теперішню пожежну частину. Перші 75 років на лампочку подавали напругу 110 В.
— Із 1976 року її підключили до окремого джерела живлення. Зараз на лампочку подають напругу у 120 вольт. Відтоді працює без перебоїв, — говорить Френк Маул, електрик з Лівермора.
Раніше потужність лампочки була 60 Вт. Тепер знизилася до 4 Вт і світить. Дослідити її приїжджали вчені з усього світу. Однак жоден не зумів точно пояснити причини її "довгожительства". Припускають, що досі світить, бо за всю історію її майже не вимикали. Висить над вантажівками на висоті понад 4 м. Перебуває під постійним відеоспостереженням. Пожежники нікому не дозволяють торкатися її.
— Вона світила, коли мої дідусь і бабуся були дітьми, — каже Стів Банн, який стереже лампочку-рекордсменку. — Для нас вона безцінна. Хоча пропонували за неї 5 тисяч доларів.
Найгучніше відзначали 100-річчя лампочки. У програмі були виступи трьох оркестрів. Вони виконували музику початку XX ст. та сучасного рок-гурту.
Лампочку з Лівермора виготовила у 1890-х електрична компанія з міста Шелбі у штаті Монтана. Її розробив Адольф Чейлет. Він конкурував із Томасом Едісоном, який розробив першу у світі лампу розжарювання.
Коментарі
1