Британські короновані особи і принци на початку XIX ст. вели розпусне життя, погрузли в пияцтві й бешкетах. Деякі через шлюби з родичами мали психічні відхилення, хворіли на малокрів"я. Один із членів королівської родини, збіднілий герцог Альберт Кентський, жив із дружиною у німецькому князівстві Ґанновері — так було дешевше. Коли дізнався, що в них буде дитя, вирішив перебратися до Англії. Адже потенційний спадкоємець британського престолу мав народитися на англійській землі.
Герцог заліз у борги, найняв карету і сам нею управляв дорогами Німеччини та Франції. 24 травня 1819-го в Лондоні дружина герцога Вікторія Саксен-Кобурзька народила дівчинку. Назвали її Александриною Вікторією — на честь хрещеного батька — російського імператора Олександра I — й матері.
Їй не виповнилося й року, як батько-герцог під час прогулянки потрапив під дощ, схопив запалення легенів і помер. Удова, вся в боргах чоловіка, хотіла повернутися на батьківщину, до Німеччини. Але їй допоміг коштами брат — король Бельгії Леопольд. Тоді помирає британський король Георг III, і лише три літні дядьки відгороджують корону від Вікторії. А її сім"я тим часом живе більш ніж скромно. Мала Вікторія носить одну сукню, доки з неї не виросте.
— У мене ніколи не було окремої кімнати, ні дивана, ні м"якого крісла, всі килими були зношені й витерті, — згадувала, ставши королевою.
Вікторія отримує класичну на тоді домашню освіту — мови, арифметика, географія, музика, верхова їзда на конях, малювання. Розмовляє й читає не лише англійською й німецькою, а й французькою та італійською. Романів читати мати їй не дає — щоб не "прищепити фривольність звичаїв".
24 травня 1837-го весь Лондон гучно відзначає 18-річчя Вікторії — головної спадкоємиці престолу. А менш ніж за місяць помирає 72-річний король Вільгельм IV. Мати вдосвіта будить доньку. Вікторія виходить у халаті. Архієпископ Кентерберійський і лорд Кенінґгем, схиливши коліна, повідомляють про смерть короля і заявляють, що з цього моменту вона — Її Величність королева Англії.
На одному з балів Вікторія танцює з двоюрідним братом Альбертом, князем Кобурзьким. Привабливий, стрункий та елегантний, він полонить її серце. Молодого князя називають "ходячою енциклопедією". Він захоплюється технікою, любить живопис і архітектуру, фехтує. У лютому 1840-го Альберт стає чоловіком Вікторії. "Я люблю його більше, ніж думала", — записує королева у своєму щоденнику. Одразу після весілля в її кабінеті поставили другий письмовий стіл — для чоловіка. "Я читаю й підписую папери, а Альберт їх промокає", — пише Вікторія. Але принц із самого початку вирішує не втручатися у державні справи. Вони щасливі в родинному житті. Народжується дев"ять дітей.
Королева сама живе за певними правилами й розпорядком дня й вимагає того від підлеглих. Вона власноручно розробляє правила, коли і які чаї, солодкі й несолодкі закуски, у якому посуді й у якій послідовності подавати на стіл. "Чайні настанови" стають повсякденною традицією англійців. За правління Вікторії скасували продаж державних постів, запровадили таємне голосування на виборах у парламент, ухвалили закон про загальну освіту. За прикладом королеви її піддані полюбили родинні обіди за великим столом, відзначати сімейні свята — День подяки, День матері, Поминальний день, слухали молебні у славу Британії.
Носить жалобу по чоловікові чотири десятиліття — до кінця життя
Вона править так довго і стільки добрих змін відбувається, що її перебування на троні назвуть Вікторіанською епохою. У цей час формується міська побутова цивілізація: з"являються вуличне освітлення, тротуари, санітарія і гігієна, водогін і каналізація, метро. Винайшли кухонне устаткування і консервні банки, фотографію, музичні шкатулки і механічне піаніно, іграшки, листівки. Навіть практика подарунків і театралізоване святкування Різдва виникають саме за правління королеви Вікторії. Зміни зачіпають усі сторони життя — від перших у світі електродвигунів до бутерброда.
1861 року від тифу помирає принц Альберт. Вікторія носить жалобу по чоловікові чотири десятиліття — до кінця життя. 22 січня 1901-го королева — огрядна 82-річна жінка, яка пересувалася за допомогою крісла-коляски, — доживала свою останню годину.
— Я не хочу вмирати, я повинна завершити ще кілька справ, — були її останні слова.
Англійці сприйняли її смерть як кінець світу.
Вікторія мала 34 внуки
Канцлер Отто Бісмарк називав німецькі княжі будинки "племінною фермою Європи". З дрібних бідних герцогств наречених і женихів поставляли в королівські і царські родини, насамперед до Англії й Росії. Генам прабаби Вікторії був зобов"язаний своїм малокрів"ям російський царевич Олексій — його батько цар Микола II женився на онуці королеви. Ще при житті королеви Вікторії її називали "всеєвропейською бабусею". Усі її діти одружилися з представниками різних правлячих династій Європи. Мала 34 внуки.
Коментарі