пʼятниця, 22 квітня 2011 08:27

Спецтема: Великдень

"Хлопці ловили дівок й шибали у воду"

"На другий день Паски вранці спочатку йдуть до церкви, а потім поливаються, — розповідає 52-річна Ірина Юрик із райцентру Міжгір'я на Закарпатті. — Дорослі хлопці поливають дівчат одеколоном або духами. І дівчата поливають хлопців. А діти, так років по 12, самі хлопці, ходять із водою у бутилках пластікових. То вони можуть будь-кого облити водою з ніг і до голови. Хто сміється, а хто і свариться на них. Хоча кажуть, шо сердитися на це не можна. Як тебе облили — то, кажуть, на здоров'я, на добро усяке".

Мати Ірини Юрик, 89-річна Марія Крьока, згадує, що за її молодості хлопці дівчат штовхали в річку, щоб повністю скупати їх у воді:

— У Поливаний понеділок дівчата до річки й близко не подходили. Так хлопці їх ловили й тоди несли до потічка і метали у воду. Так у одежі й шибануть дівку у воду.

Дівчата намагалися відкупитися від примусового купання кількома крашанками або писанками.

У Рахівському районі на Закарпатті хлопці рано-вранці приходили під хату, де була дівчина на виданні, й кричали:

— Прийшли мити!

Дівчина виходила надвір і їй три рази зливали воду на руки. Вона вмивалася й обдаровувала парубків писанками. А в селі Клубівці Тисменицького району на Івано-Франківщині молодь удосвіта Великоднього понеділка й сьогодні обходить хати сусідів і пильнує, хто цього ранку заспав.

— Хлопці вриваються до хати і тих, хто спить, обливають прямо в ліжку, — розповідає 72-річна Ольга Карпова, родом із цього села. — Хлопцям можуть і ціле відро, і два відра вилити в постіль. До дівчат делікатніше ставляться — тільки поприскають на неї одеколоном або парфумами. Дівчата, яких застали в ліжку, дарують хлопцям вишиті хусточки, а хлопці виставляють "поливальникам" могорич — горілку. Нині обливати йдуть або до родичів, або до сусідів чи хороших знайомих. До чужих не ходять.

Дівчата вдавали, що сердяться на парубків за обливання. Насправді ж кожна цього хотіла. Бо того дня це сприймалося як залицяння, як серйозний намір хлопця щодо дівчини, навіть віщувало весілля. Бо зазвичай хлопець обливав ту дівчину, якій симпатизував. Якщо дівчина дарувала йому писанку або вишиту хустинку, це свідчило про взаємність. Парубок, який приймав від дівчини великодні подарунки, на молодіжних забавах мусив танцювати тільки з нею. Якщо ж хлопці не обливали дівчину, це було знаком або неповаги до неї, або осудом за аморальну поведінку. Такій світило залишитися у старих дівках.

На Поліссі кажуть, що великоднє обливання водою чи купання в річці має сприяти здоров'ю й оберігати від хвороб. Якщо ж облити молодицю або літню жінку, то їхні корови даватимуть багато молока. І навпаки: якщо господиня у Великодній понеділок залишилася необлитою — надої в її корів можуть упасти.

Обливання водою або насильне купання в річці навесні за язичницьких часів уважали магічним актом. Він мав забезпечити літні дощі, добрий урожай. Окрім того, очищав і лікував.

Подекуди й досі перед Великоднем обливають водою зовнішні кути хати — щоб змити з неї все лихе. А щоб велися й не хворіли худоба та птиця, перед першим вигоном на пашу обливали пастуха й корів, овець, гусей і качок. Коней — перед початком польових робіт, щоб були дужими й роботящими. Особливої сили надавала підмішана у відро вода, освячена в церкві на великі свята. Водою з млинового колеса поливали вулик, щоб бджоли були моторними, як колесо, й наносили якомога більше меду.

Хворого на жовтяницю, лихоманку чи епілепсію слід було несподівано облити холодною водою, якою спершу обмили ікону, срібні предмети або півня. Сподівалися, що разом із хворим злякається і його недуга й покине людину. Того, кого мучить пристріт, обливали водою, пропущеною через клямку дверей. Хвороба тоді має повернутися назад до того, хто її наслав. Якщо ж несподівано облити холодною водою відьму, то можна позбавити її сили шкодити сусідам.

Під час посухи водою обливали могили потопельників або самогубців. Вони, за віруваннями, могли затримати дощ. Щоб його викликати, також обливали вдів або поливали дорогу.

"Хресні мати й батько должни подарок зараннє приготовить"

— У нас на другий день Паски діти ходють христосуватися, — розповідає 75-річна Зінаїда Закусило із села Подоли Куп'янського району на Харківщині. — Приходять, стукають у двері і так три рази проказують: "Христос воскрес! Христос воскрес! Христос воскрес!". — Маленькі дітки, так рочків 7–10. І хлопчики, і дівчатка — усі разом. Ну а ми вже їм обязатєльно виносим чи крашанку, чи паски кусочок. Канхвєт мо' даси ще. Раньше гроші не давали, тільки таке печене-варене. А зараз уже і гроші їм дають. Гривню, копійки.

У Великодній понеділок хрещеники обов'язково йдуть до хресних батьків христосуватися. А ті за те обдаровують дітей:

— Хресні мати й батько то уже должни обязатєльно який подарок зараннє приготовить. Шось таке з одягу. Дівчинці там кохточку, платтячко. Хлопчику — штанці чи светрика. А як я була малою, то хресна дарувала мені "мануфактуру" — матерії отрєз ситцевої чи штапельної. А мати тоді вже пошиє чи спідничку, чи кохточку. Тоді ж достать було шось дуже важко, але моя хресна мати завжди шось дарувала — хоть хустинку, хоть півметра матерії. Я так радувалася, шо мо'якби хто шубу подарив, то я б так зараз не радувалася. А ще я добре пам'ятаю, шо моя мати другого дня обязатєльно йшла з паскою і фарбованими яйцями до тієї пупорізної баби, шо її бабила — шо дітей у неї приймала. Вона і мене з собою брала її поздоровляти.

На Поліссі у Великодній понеділок, навпаки, хресні батьки йдуть до хрещеників. Несуть паску й крашанки, подарунки й солодощі. Це подяка за кутю й пироги, які хрещеники приносили хресним на Різдво.

 

Зараз ви читаєте новину «"Хлопці ловили дівок й шибали у воду"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

22

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

27.04.2011 08:49:53шга109.86.172.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
Веселі бидлячі рагульски звичаї!
26.04.2011 16:48:28Григір Копистка для"Святошино"95.132.118.--
  • 1+
  • 0-
  • Відповісти
То ти бачив весілля.На другий день гулянки -а в селах вона продовжується майже тиждень- возили купати сваху з сватом. Там ще й "цигани" ходять , вимазані сажею та у всякому лахмітті, збирають на похмілля в тих. які гуляли на весіллі.А ще й так звану "ворітну (горілку) " хлопці беруть із нареченого.То ж веселощі.А жениха й наречену закривають в комору, дають чисте біле простирадло... Якщо там після того є червона пляма,так як на прапорах у бютівців, то тоді це означає, що наречена була дівкою. Правда,тепер обманюють: п"ятно ставлять кров"ю курки чи... А анекдот на цю тему знаєш? В коморі жених роздягається, виймає свою цюцюрку і запитує наречену:"Знаєш, що це?".Наречена: "Гмм...м-м.." "Це,-каже жених,- х..".Наречена: "Ото х...?" Он у сусіднього Стецька, та ото х..А це-піська" Потім: "Ти ж казала, що дівка"! "А що, нема?"" А нема"."Тю!А сусідський Петро казав, що була...!.
26.04.2011 14:59:53Святошино195.149.70.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
Я -городской житель и меня всегда , хм, несколько поражали обряды некоторых соседей, приехавших из киевских сел. Запомнилось, когда брали грязную ржавую товарную тачку из продуктового магазина, усаживали на нее не совсем трезвую супружескую пару (видно, отмечали какой-то их совместный юбилей) и катали с гиканьем и песнями по двору. Двору 5-ти этажных и 9-ти этажных домов. Этим людям было весело. Мне же смешно и как-то стыдно за них же... Зачем устраивать подобные "игрища" в чужой среде, с людьми, которые не разделяют и не желают подобных увеселений?
26.04.2011 14:49:21Киев195.149.70.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
Почему на Западной Украине, вроде как очень верующей, такое количество суеверий и языческих обрядов? Ведь они не имеют никакого отношения к светлому празднику Пасхи?! И уж к Богу точно никакого. Зачем их отмечают? Не подменяется ли суевериями Вера?
26.04.2011 14:26:02Слава77.87.34.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
Я таке бачив колись у Польщі, давно, ще за радянських часів.Мені сподобалось, весело. А читати твої дебільні коментарі , повір, зовсім не весело !
26.04.2011 13:09:42Ден46.202.0.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
Чомусь свято Томатіна в Іспанії чи Холі в Індії ніхто не називає дибілізмом.
26.04.2011 10:49:09Наталя62.80.163.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
Ви, пане Андрію, перш за все погляньте на себе і на свою писанину... Людина яка себе поважає виражає коректніші слова... А у Вас, мабуть, ніяк традицій і нема. Якщо Ви натрапили на людину, яка облила Вас з ніг до голови...Не всі такі...Будьте коректніші у висловлюванні!!
24.04.2011 22:56:53Андрей94.178.32.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
ТАКОГО ДЕБИЛИЗМА, ЧТО ТВОРИТСЯ В ГАЛИЧИНЕ В ПОНЕДЕЛЬНИК ПОСЛЕ ПАСХИ НЕТ НИГДЕ В МИРЕ ! Людей окатывают водой с головы до ног невзирая на погоду, настроение, взгляды и отношение к данному маразму, рождённому в глухих карпатских сёлах и сельскими дебилами привнесённому в города сегоднешнего дня... Дебилы галичины во всём идут в дремучее прошлое и не шагу в перёд ... быдляк резвится !!!!
24.04.2011 19:11:12Григір Копистка95.133.119.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
В нашій місцевості (Київська область) до річки купати возили тільки свекруху на другий день весілля, а щоб обливати водою прихожан, то цього не було. Може це в католиків перейняли? Але я колись був в Празі якраз на Пасху, то там не обливали нікого, хоч у них це саме найяскравіше свято з писанками (не крашанками) і т.п..
24.04.2011 18:34:35з неповагою91.124.71.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
Невже більше нічого окрім гадостей вам написати розумовий рівень не дозволяє? от вас би тою водою і облити! Моя бабця розказувала, що в її часи то дійсно вважали за добрий знак - бути облитим на поливаний понеділок. На жаль, тепер це перетворилося на виключно жорстоку забаву підлітків, бо духовне значення обряд втратив абсолютно, залишилося тільки одне хуліганство, бажання принизити. По собі знаю, що у моєму рідному Львові на це свято не можна уже й кроку ступити, щоб тебе не оточила зграя з пластиковими пляшками. Сумно.
Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути