Вона народила йому п'ятеро дітей
— Ти чула? Він хоче собі "Фрам", — у маєтку норвезького дослідника Арктики і вченого Фрітьйофа Нансена поблизу Осло на початку жовтня 1907 року розігрався скандал. Перед своєю дружиною Євою господар висловлює обурення щодо полярника Роальда Амудсена. Той просив дати йому "Фрам" — судно для полярних досліджень.
Ця шхуна була унікальна й витримувала великий тиск криги. На ній Фрітьйоф здійснив експедицію на Північ. Амудсен просить судно, щоб дійти ще далі — до Північного полюса. Нансен обіцяє подумати.
— Як він може? Амудсен знає, що я хочу на "Фрамі" відкрити Південний полюс! — бідкається чоловік, який тоді був послом Норвегії в Англії. — Скільки часу минає дарма. Коли я закінчу все в Лондоні, можна було б взятися за підготовку.
— Але це не менш як два роки, й Амудсен може б і встиг. Для статусу Норвегії важливо, щоб хтось із її синів здійснив це відкриття, — натискає на патріотичну жилку жінка. — Крім того, судно — не твоя власність.
"Фрам" із норвезької перекладається "вперед". Судно належить державі, але побудоване за проектом Фрітьйофа і назване Євою. Перед походом чоловіка вона розбила об судно пляшку шампанського зі словами: "Фрам" буде твоє ім'я!"
Це було після їхнього весілля. Власне б і шлюбу ніякого не було, якби Єва заздалегідь не погодилася на експедицію. Така була умова Нансена.
Якось Фрітьйоф повертається з лижної прогулянки й раптом помічає пару лиж і обліплений снігом людський зад, що видніється із замету. Він зупиняється. Із снігу виглядає голова, й на нього дивляться великі чорні очі. Це Єва.
За рік пара одружується. Вона розділяє з чоловіком його аскетичні звички. Їсть прості страви й перший рік подружнього життя живе з ним у холодній хатині, де за ніч вода в глечику промерзає до дна. Єва хоче разом у експедицію, але за чотирирічний період підготовки до плавання народжує доньку Лів.
"За мене не бійся. Мине час, і печаль трохи вщухне, і душа заспокоїться, — пише чоловіку, коли він вирушає в подорож. — Я знаю, ти обранець долі, й одного дня ти повернешся з перемогою."
Чекає три роки і два місяці. За цей час їй доводиться читати образливі статті, некрологи й листи про знайдену пляшку з прощанням Фрітьйофа.
"Невимовно щаслива!" — відповідає на першу його телеграму після сходження на землю і їде зустрічати. Враженнями від нього ділиться з подругою: "Уяви собі, мій чоловік виглядає чудово — товстий, відгодований на ведмежому м'ясі. А я думала, що побачу справжній скелет. Сподіваюся, з Лів все добре. Ти вже привези її в урочистий день здоровою і красивою. Передай привіт і скажи, щоб не забула назвати Фрітьйофа татом".
Нансен свою книжку "Фрам" у полярному морі" присвячує дружині: "Їй, яка дала ім'я кораблю і мала мужність чекати". Але бачаться вони рідко. Місяцями Нансен гастролює світом із лекціями про подорож. Після коротких відпусток у них народжуються ще четверо дітей. Малеча хворіє. Тому вони не їдуть жити всі разом із батьком до Лондона, коли він стає послом.
Нансен починає зраджувати. Єва здогадується і запитує прямо. Чоловік запевняє, що там усе скінчено та вимолює прощення. І в цей непростий період являється Амудсен і просить "Фрам".
— Я знаю, чим це скінчиться, — єдине, що каже Єва, коли Фрітьйоф заходить до її кімнати. Має на увазі, що він поїде, а їй доведеться знову роками чекати.
Не кажучи ні слова, Нансен спускається до Амудсена у вітальню.
— Ви отримаєте "Фрам".
Гість їде готуватися до експедиції, а Фрітьйоф пливе в Англію.
"Забути не можу твоєї доброти, коли я вирішив порадитися з тобою у справі Амудсена", — пише з пароплава до Єви. На це вона відповідає: "Будь-яка жінка, яка щиро любить свого чоловіка, щаслива, коли його здібності корисні й коли він виконує все, що зобов'язаний здійснити. Я завжди дякуватиму долі, що вона подарувала мені тебе. Життя з тобою, навіть якщо воно принесе тривоги і турботи, вдесятеро краще, ніж із будь-яким іншим пересічним чоловіком".
За два місяці Фрітьйофу телеграфують із новиною, що у Єви тяжке запалення легень. Він одразу вирушає в дорогу.
— Бідний мій, він запізниться, — такими були її останні слова.
Нансен переживе дружину на 23 роки. Матиме ще кілька романів і одружиться. Амудсен першим дійде до Південного полюса.
1858, 7 грудня — в Христианії — тепер столиця Норвегії — Осло, в родині зоолога-священика народилася Єва Сарс. Професійно навчалася музиці й живопису.
1881 — співачкою починає виступати на провідних сценах Європи. Її концерти відвідують родини монархів.
1888 — знайомиться із на три роки молодшим дослідником Фрітьйофом Нансеном. 1889-го одружуються.
1890 — втратила дитину, а за рік народжує хлопчика, який прожив кілька
годин. 1893-го з'являється
на світ донька Лів. З інтервалом два-три роки — син Коре, донька Ірмелін, сини Одд і Осмунд.
1899 — припиняє виступати. Родина переїжджає в новий будинок, побудований Нансеном неподалік Осло. Влітку відпочивають поблизу річки на хуторі Сьоркьє, де тримають коней.
1907, 9 грудня — Єва Нансен померла. Заразилася від сина Коре хворобою легень, що дала ускладнення на серце. Заповіла спалити тіло. Чоловік висипав прах удома під кущ троянд, кажуть.
Коментарі