Поховання Чингісхана розташоване у глухому закутку в південно-західній частині Монголії, кажуть дослідники Каліфорнійського університету. Де могила засновника й великого хана Монгольської імперії, досі було однією з найбільших загадок історії.
Чингісхан помер у серпні 1227 року під час чергового військового походу на Західний Китай. Його тіло поховальна процесія віднесла на батьківщину, в Монголію. На шляху ескорт убивав кожного подорожнього, щоб не помітив, у якому напрямку вони рухаються. Рабам, які здійснювали поховання Чингісхана, мечами відтяли голови. А потім убили і воїнів, які їх страчували. Тогочасний хроніст пише: "10 тисяч вершників топтали землю над місцем поховання Чингісхана, щоб не залишилося й найменших слідів від могили".
На пошук склепу Чингісхана вирушали десятки експедицій, але всі зазнали невдачі. Науковці з Каліфорнійського університету, які співпрацювали з монгольськими, повідомляють, що їм це вдалося. Зробили це за допомогою безпілотних літальних апаратів і супутників, з яких шляхом радіолокаційного сканування "прочесали" та сфотографували понад 10 тис. кв. км. Вивчаючи отримані знімки, вчені й виявили підземну споруду, яку вважають могилою Чингісхана.
Відкривачів критикують, що їхні докази недостатньо переконливі. Однак вони не поспішають розповідати всі таємниці, щоб уберегти поховання від "чорних" археологів.
— Ми не будемо розкопувати некрополь Чингісхана, незважаючи на легенди про сховані там численні скарби, — говорить професор Аотберт Лін з Каліфорнійського університету. — Він має бути під захистом ЮНЕСКО.
Бояться розкопувати поховання верховного хана й сучасні монголи.
— Якщо хтось відкриє його могилу, то світ рухне, — говорить літній пастух журналістам.
Коментарі
2