четвер, 25 березня 2010 18:48

"Біле сонце пустелі" від полиці врятував Брежнєв

Авторові "Балади про солдата" сценаристові Валентину Єжову сюжет радянського істерну підкинули ветерани громадянської війни. Ті, що у 1920-х воювали з повстанцями-басмачами у Середній Азії. Один з них згадав, як ті, рятуючись від "червоних", покидали в пустелі свої гареми. І 1967-го за півтора місяця Єжов написав сценарій.

За зйомки фільму з робочою назвою "Врятуйте гарем!" узявся 41-річний режисер Володимир Мотиль. На роль Федора Сухова запросили 38-річного Анатолія Кузнєцова. Грузинський актор Каха Кавсадзе зіграв чорного отамана Абдуллу. Митника Верещагіна — 41-річний Павло Луспєкаєв — один із провідних акторів ленінградського ВДТ.

Мотиль довго думав, кого запросити на роль Катерини Матвіївни. Якось у коридорі "Ленфільму" він зустрів 30-річну Галину Лучай, тележурналістку з редакції кінопрограм Центрального телебачення. Одразу зрозумів: вона має зіграти дружину Сухова.

Зйомки почалися у серпні 1968-го в Дагестані, на березі Каспійського моря. Неподалік від міста Каспійська звели декорації — кілька невеликих бутафорських будинків, будинок Верещагіна, сад з виноградником, нафтоналивні баки. До берега підігнали старий баркас махачкалинського робочого порту "Дербент", перейменований на час зйомок у Твер. Із Середньої Азії привезли двох верблюдів.

Якось уночі злодії викрали з реквізиторської частину речей. Зокрема, дорогий годинник фірми "Буре", який Сухов мав носити на руці. Аби повернути реквізит, Мотиль звернувся по допомогу до 26-річного Алі, місцевого кримінального авторитета, і запропонував знятися в його картині. Коли той погодився, режисер раптом повідомив, що зйомки можна було б почати хоч зараз, так якісь люди вкрали вночі реквізит. Наступного ранку всі речі були на своїх місцях. А Алі зіграв у фільмі роль підручного Абдулли.

Чиновники веліли скоротити дві "еротичні сцени"

Чорний отаман у виконанні 33-річного Кахи Кавсадзе став місцевим секс-символом.

— У фільмі був епізод, який потім пильна цензура наказала вирізати, назвавши його порнографією, — згадував актор. — На ліжку лежить голий Абдулла, ледь прикритий простирадлом, до нього прильнула одна з його дружин, також оголена, і годує виноградом.

Акторові було соромно зніматися у цій сцені. Тоді Мотиль вигнав із павільйону всіх сторонніх й наказав нікого не пускати. Почалися зйомки. Раптом відкрилися двері і зайшла якась жінка.

— Я ж сказав: нікого не пускати! — закричав Володимир Мотиль.

Жінка повернулася й мовчки вийшла, а Кавсадзе схопився, відкинув грудасту дівицю й заголосив:

— Володимире Яковичу, це ж моя дружина Белла!

Фінал картини знімали у Туркменії. У Каракумах випало багато дощів і піски вкрилися високою травою. На допомогу прийшли місцеві солдати. За лічені тижні вони просапали десятки кв. км пустелі.

11 листопада 1968-го худрада передивилася відзнятий матеріал "Білого сонця пустелі". Керівництву особливо не сподобалася сцена, де дружини Абдулли, вилазячи з бака, замість того, щоб радіти порятунку, біжать до мертвого чоловіка, падають на коліна й ридають над його тілом. Фінал довелося змінити. Крім того, скоротили бійку Верещагіна на баркасі. А також дві "еротичні сцени" — із Катериною Матвіївною, яка переходить із задертою спідницею струмок, та оголеними дружинами Абдулли, які в баку від спеки пороздягалися.

Чиновники забракували картину. Мовляв, у стрічці "боротьба з басмацтвом у Середній Азії втратила свій історичний і політичний зміст". Мотилю наказали зробити 27 виправлень. Та все одно акта прийняття картини до Держкіно не підписали.

Несподівано допоміг Леонід Брежнєв. Якось у себе на дачі він захотів подивитися якийсь свіжий фільм. І черговий по фільмосховищу на свій страх і ризик відправив йому "Біле сонце пустелі". Генсекові картина сподобалася. І 30 березня 1970-го в Москві відбулася прем"єра. Репліки зі стрічки відразу пішли у народ: "За державу обидно", "Таможня даёт "добро", "Восток — дело тонкое".

Радянські космонавти навіть завели традицію: увечері перед стартом обов"язково подивитися "Біле сонце пустелі". Новачків загону зазвичай перевіряли тестом на профпридатність — просили перелічити усіх дружин Абдулли: Заріна, Джаміля, Ґюзель, Саїда, ґафіза, Зухра, Лейла, Зульфія, Ґюльчатай.



Павло Луспєкаєв грав на протезах

— У знімальній групі "Білого сонця пустелі" царювала паніка, — згадував Володимир Мотиль. — Закінчилося літо, а пошуки виконавця на роль Верещагіна безбожно затягувалися.

На пробах режисерові не сподобався жоден артист. 41-річному Павлові Луспєкаєву, якому спочатку хотіли дати цю роль, через давню хворобу судин нещодавно ампутували обидві стопи. Мотиль сумнівався, що той впорається з роллю, адже будуть великі фізичні навантаженням. Тоді режисер вирішив зробити митника інвалідом "германської" війни і дати йому милиці. Й одразу в голові промайнула сцена бійки на баркасі — Верещагін лупцює бандитів своїми милицями, а ворожі кинжали потрапляють у його дерев"яні протези.

Мотиль поділився своїми думками з Луспєкаєвим. Але він не хотів і чути про милиці. Сказав, що має гарні протези і може вільно пересуватися:

— Я зіграю те, що ти придумав. А інваліда встигну в якійсь іншій картині.

На зйомки "Білого сонця" Луспєкаєв приїхав із дружиною Інною Кириловою. Водночас він був закоханий у 24-річну акторку Тетяну Ткач. На його прохання їй дали роль Зухри — однієї з улюблених дружин Абдулли. Картину сильно порізали, і в остаточному варіанті від її ролі залишилася лише одна репліка:

— А может быть, Ґюльчатай плохо его ласкает?

А також оголений живіт — у сцені, коли дружини, ховаючись від Сухова, задирають спідниці.

Уся знімальна група знала, що Луспєкаєв небайдужий до Тетяни. Здогадувалася і його дружина. Коли актор вередував та відмовлявся їсти, Інна йшла до суперниці й вмовляла:

— Таню, Паша відмовляється їсти, каже, що їжу прийме лише з твоїх рук. Прийди, погодуй його, будь ласка.

Павло Луспєкаєв подивився "Біле сонце пустелі" за два тижні до смерті. 42-річний артист помер від розриву серцевої аорти 17 березня 1970-го.

Петруха залицявся до Ґюльчатай із температурою під 40

На пробах кандидатуру Анатолія Кузнєцова на роль Сухова спочатку забракували, а затвердили Георгія Юматова. Однак напередодні зйомок актор з кимось побився і був не у формі. Тоді Володимир Мотиль був змушений звернутися до Кузнєцова. Той, хоч і гнівався на режисера, погодився.

На зйомках "Білого сонця" актори, бувало, не мали змоги навіть помитися. 18-річний Микола Годовиков, який грав Петруху, підхопив дизентерію. Під час зйомок епізоду "Ґюльчатай, открой личико" у нього була температура під 40.

— Коли Абдулла багнетом мене заколював, — згадував актор, — промахнувся повз дощечку, яку прикріпили на грудях. Я як закричу, а Мотиль говорить: "Все отлично, сняли!"

Зараз ви читаєте новину «"Біле сонце пустелі" від полиці врятував Брежнєв». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути