Цьому знімкові понад 80 років. На ньому офіцер Червоної армії Олександр Халяндра із дружиною Лідією, корінною черкаскою. Чоловік був циганського роду. Не повернувся з війни. Щоб знайти його родичів, покійна Лідія Яківна просила онуку Ольгу не змінювати прізвище після заміжжя.
— Баба казала, що може хоч так знайдемо когось із дідової рідні, — розповідає 46-річна Ольга Халяндра з Черкас. — Бо наше прізвище рідкісне: слово "халяндра" означає швидкий циганський танець. Його можуть станцювати лише цигани, настільки він складний.
Олександр Халяндра у громадянську війну малим потрапив у прифронтову зону під Кременчуком на Полтавщині. Там стояв їхній циганський табір. Після бою його з іще кількома циганськими дітьми знайшли серед живих.
— Усіх їх відправили в якийсь дитячий будинок. Опісля поступив у військове училище, став офіцером. Спочатку служив у Черкасах. Дід, розповідала баба, у військовій формі був таким красивим. Високий, із чорними очима. Коли йшов вулицею, подивитися на нього вибігали від 7-річних дівчаток до 70-річних жінок. А йому припала до душі моя баба. Щодня носив їй квіти. Її батьки спочатку не хотіли віддавати доньку за цигана, хоч і військового. Але все-таки благословили. Потім дід із бабою переїхали до Кременчука. У той час дід був у званні майора.
Олександр Халяндра пішов на фронт у перші дні війни. Його дружина із сином 3-річним Анатолієм — батьком Ольги — повернулася до своїх батьків у Черкасах.
— Тут у неї почалися неприємності з німцями: на руках же мале циганча. На тій вулиці, де мешкали її батьки, майже у всіх хатах були наші родичі, тому її ніхто не видав. Хлопчика запинали хусткою, щоб не дуже було видно обличчя. Переховувалися в родичів і знайомих. Одного разу баба пішла до своєї сестри. А тут раптом у дворі німці стріляють, чути людський плач. Думала, що дитини вже немає в живих. Потім виявилося, що то німці в дворах відстрілювали собак.
Де служив і загинув дід, Ольга Халянда не знає. Має тільки одне його фото.
— Знаю, що дід малим пам'ятав лише своє прізвище, ім'я і по батькові — Халянда Олександр Филимонович. Батько мій періодично писав купу запитів у різні інстанції. Але всюди давали відповідь, що дід зник безвісти.
150–200 тисяч
СТІЛЬКИ циган, за приблизними підрахунками, знищили нацисти в окупованій Європі протягом 1939–1945 років. Геноцид цього народу націонал-соціалісти влаштували, бо вважали його "плодом змішування арійського племені з найнижчими расами всього світу".















Коментарі
5