Фтор – один із ключових факторів стійкості зубної емалі до розвитку карієсу. Що менше фтору, то більш вразливі зуби до псування.
Також він впливає на міцність кісток. Але, з іншого боку, надлишок фтору може бути шкідливим, наприклад, викликати флюороз у дітей, роз'яснює в.о. міністра охорони здоров'я України Уляна Супрун на сторінці у Facebook.
"Невелику частина фтору ми споживаємо з їжею. Більшість харчових продуктів мають концентрацію фтору нижче 0,05 мг/100 г. Велика концентрація фтору в море-продуктах, у чаї та продуктах, які виготовляють за допомогою фторованої води", – зазначила вона.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Епідемії грипу немає - Супрун
У деяких дослідженнях вказано, що споживання фтору останнім часом збільшується. Це відбувається внаслідок певних факторів – нових технологій обробки м'яса (коли воно переробляється на фарш разом із кістками), зростання споживання чаю, а також використання деяких фторвмісних пестицидів, залишки яких із їжею іноді потрапляють до нашого столу.
За словами Супрун, основним джерелом фтору є питна вода. Оптимальний вміст фтору в ній складає 0,8-1 мг/л. Але у різних регіонах поверхневі води, які є джерелом питної води, містять різну кількість фтору. Відповідно, у воді може бути нестача, надлишок або ж повна відсутність цього мікроелементу.
Тому в багатьох країнах існує практика фторування води, що є цілком безпечною для здоров'я, водночас заповнює "прогалини" необхідної кількості фтору для споживання.
Супрун повідомила також, що в Україні виділяють 4 основних геохімічних регіони за вмістом фтору у питній воді. Така класифікація доволі загальна, оскільки у межах регіонів існують локальні відмінності, тому обов'язково варто дізнаватися про вміст фтору безпосередньо у своїй місцевості.
Фтор відсутній чи його кількість дуже низька у таких областях:
Закарпатська
Івано-Франківська
Чернівецька
Львівська
Волинська
Рівненська
Знижений вміст фтору у таких областях:
Київська
Житомирська
Хмельницька
Вінницька
Одеська
Миколаївська
Херсонська
Запорізька
Автономна Республіка Крим
Нормальний вміст фтору:
Чернігівська
Черкаська
Луганська
Сумська
Харківська області
Підвищений вміст фтору:
Полтавська
Кіровоградська
Дніпропетровська
Донецька області.
Окрім фторування питної води, цим мікроелементом збагачують продукти харчування – кухонну сіль (у Німеччині, Франції, Австрії та Швейцарії) та молоко (Чилі, Таїланді, Великій Британії). Але ці методи не настільки ефективні.
Що робити, аби нормалізувати споживання фтору:
Якщо замовляєте воду, поцікавтеся у постачальника про вміст у ній фтору.
Якщо фтору недостатньо у воді чи їжі, – обирайте засоби для гігієни ротової порожнини, що містять фтор. Лише порадьтеся з лікарем.
Студенти Одеського національного медичного університету під час акції протесту звернулися до прем'єр-міністра Володимиру Гройсмана з вимогою відставки в.о. міністр охорони здоров'я Уляни Супрун.
Коментарі