Правильно підібраний раціон може в певній мірі компенсувати серйозну шкоду, яку завдає куріння людині.
Є про продукти, які повинні бути присутніми в щоденному меню курця, пише medicalanswers.
Цей перелік варто взяти до уваги.
Шпинат
Містить величезні запаси фолієвої кислоти. Як показали дослідження, вона вкрай значима для нормального функціонування життєво важливих органів не тільки дітей, а й дорослих. Нервова, опорно-рухова, серцево-судинна та інші системи не можуть ефективно і повноцінно працювати без цієї речовини. А воно інтенсивно руйнується під впливом амонію і нікотину, що містяться в сигаретному диму.
Морква
Біологічно-активні речовини, що знаходяться в ній, ефективно очищають легені і бронхи від смол і чадного газу, чорного нальоту від сигаретного диму. Крім того, в моркві повно вітамінів (A, B, C, K), які життєво важливі і зміцнюють ослаблений організм курця.
Ківі
Непримітний, на перший погляд, фрукт. Проте, не варто його недооцінювати. З'їдаючи по одному плоду ківі на добу, курець забезпечить свій організм більшістю необхідних вітамінів і мінеральних речовин. Серед останніх: магній, калій, цинк, залізо, бром, фтор.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як їжа впливає на психіку та рівень стресу: назвали шість продуктів
Вода
Цей продукт, цілком заслужено, може вважатися найціннішим і найважливішим серед усіх інших. Це потужний розчинник: вода сприяє виведенню з організму більшості токсинів і шлаків, в тому числі – потрапляють в нього з димом при затяжках. Крім цього, вода бере участь в 99% хімічних процесів, що відбуваються в організмі. Куріння сильно зневоднює його. Тому, запаси води курцеві потрібно поповнювати постійно. Не менше 2,5 літра в день потрібно вживати, збільшуючи цей обсяг ще на 0,5 літра в жарку пору.
Природно, це не єдині продукти, необхідні для людини, в тому числі – і для курця. Але вони обов'язково повинні бути присутніми в раціоні останнього в максимально можливих кількостях.
Зараз пора сезонних захворювань, саме тому багато людей задумуються про те, як вберегти від хвороб себе чи рідних. Перший корисний крок – перегляд щоденних звичок: зміна раціону харчування, підвищення фізичної активності, відмова від куріння й алкоголю та здоровий сон.
Сон – одна з базових потреб людини, тому намагайтеся спати регулярно мінімум сім годин на добу. Якщо ви регулярно недостатньо спите, це підвищує ризик розвитку цукрового діабету, серцево-судинних захворювань, інсульту, гіпертонії, ожиріння, психічних розладів. Здійснюйте регулярні прогулянки на свіжому повітрі, незважаючи на погоду.
Коментарі