неділя, 14 червня 2020 11:25

День донора: встановили безпечну порцію здачі крові на рік

День донора: встановили безпечну порцію здачі крові на рік
Чоловікам безпечно здавати кров 5 разів на рік, а жінкам - 4. Фото: galka.if.ua

14 червня відзначають Всесвітній День донора. Його було засновано в 2005 році, щоб висловити вдячність донорам і закликати людей більш активно здавати кров.

Цього дня у 1868 році народився австрійський лікар Карл Ландштейнер, завдяки якому світ дізнався про існування груп крові.

Щороку заходи до цього дня акцентуються на певній тематиці. Якщо в 2019-му вона звучала як: "Подумай про інших. Здай кров. Поділися життям", то цього року кампанія присвячена темі "Безпечна кров рятує життя" і проходить під гаслом "Здавати кров в ім'я здорового світу".

За статистикою, кожен третій житель нашої планети потребує донорської крові. Її переливання часто необхідне жінкам із ускладненнями вагітності, дітям з тяжкою анемією, людям, що дістали важкі травми внаслідок нещасних випадків або природних катастроф, всім тим, кому призначено складні медичні процедури і хірургічні операції.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українка розповіла, скільки платять за сурогатне материнство

Стати донором може кожен дієздатний українець у віці від 18 років і вагою не менше 50 кг . Чоловікам рекомендується здавати кров не частіше п'яти разів на рік, жінкам – чотирьох.

Протипоказанням є СНІД, носійство ВІЛ-інфекції, сифіліс, гепатит, туберкульоз, хвороби крові, шкіри, злоякісні утворення, наркоманія, алкоголізм.

Підготовка до здачі:

Перше. Напередодні варто відмовитися від жирної, смаженої, гострої і копченої їжі, молочних продуктів і яєць. Замість цього рекомендується солодкий чай, компот, хліб, сухарі, сушка, відварні крупи, макарони на воді без масла, соки, морси, компоти, мінеральна вода, овочі, фрукти (крім бананів). Вранці обов'язково потрібно легко поснідати.

Друге. Не вживайте алкоголь та енергетичні напої за 48 годин (2 доби) до процедури здачі крові, лікарські засоби за 72 години (3 доби), не паліть протягом двох годин до процедури і 2-3 години після.

Третє. Після здачі крові відпочиньте протягом 10 хвилин, з'їжте легку їжу і випийте солодкий чай. Протягом наступних дванадцяти годин постарайтеся уникати інтенсивних фізичних навантажень.

В Черкасах донором плазми стала Юлія Кикоть, що перехворіла на Cоvid-19. Її плазму використають для розробки препарату, потенційно ефективного від коронавірусу. Це перша в Україні подібна донація.

"Ковідну" плазму вже готові збирати центри українського виробника препаратів Biopharma в Сумах, Шостці, Конотопі, Дніпрі та Харкові, інформують в Черкаському обласному центрі служби крові.

Зараз ви читаєте новину «День донора: встановили безпечну порцію здачі крові на рік». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути