
Дослідження з Норвегії показало, що будь-яке використання екранів перед сном збільшує ризик безсоння на 59% і скорочує тривалість сну на 24 хвилини, незалежно від того, що саме людина робить на гаджеті.
Синє світло від екранів, сповіщення та стимулюючий контент негативно впливають на циркадні ритми і якість сну, причому молодь особливо вразлива до цих ефектів. Згідно з новим дослідженням із Норвегії, опублікованим у журналі Frontiers in Psychiatry, гаджети напередодні сну – головний ворог повноцінного відпочинку.
Результати спостережень змінили розуміння проблеми: не має значення, чим ви займаєтесь на гаджеті, головне — скільки часу ви витрачаєте на це перед сном.
Дослідники припускали, що головним фактором, який заважає якісному сну, стануть соціальні мережі. Проте вони з'ясували, що будь-які заняття із використанням екранів однаково шкідливі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коли постувати в 2025 році: збережіть нові дати за церковним календарем
Проведення всього однієї години перед екраном у ліжку підвищує ризик безсоння на 59% та скорочує тривалість сну на 24 хвилини. Неочікувано, але соціальні мережі не більш шкідливі, ніж фільми чи відеоігри – справа саме у використанні екранів як таких.
Під час дослідження було опитано 45 202 студенти у віці від 18 до 28 років. Результати показали, що чим більше часу людина проводить перед екраном після того, як лягає спати, тим гірше вона спить. Не має значення, що саме ви робите – гортайте стрічку, дивіться відео чи читайте – ефект буде однаковим.
Учасники розповіли, скільки часу вони проводять із гаджетами перед сном і як це впливає на їхній сон. Підсумки дослідження показали: кожна зайва година з гаджетом збільшує ризик безсоння (проблеми зі сном хоча б 3 рази на тиждень протягом щонайменше трьох місяців) на 59% і забирає 24 хвилини сну.
Чому гаджети шкодять сну
Сон має ключове значення для здоров'я мозку та тіла, але використання гаджетів порушує ці процеси з таких причин:
Синє світло від екранів збиває циркадні ритми – внутрішній "годинник" організму, який регулює час для сну.
Цікавий контент стимулює мозок і не дозволяє розслабитися.
Сповіщення відволікають або пробуджують, заважаючи заснути.
Чим більше часу ви проводите з гаджетом перед сном, тим пізніше лягаєте.
Це відкриття змінює підхід до проблеми: важливіше не те, чим ви займаєтесь, а скільки часу витрачаєте.
Українці дізналися, як правильно вийти з тривалого посту і повернутись до звичайного меню. Якщо одразу повернутися до звичного харчування, організм може зазнати стресу.
Коментарі