"Поранення в серце важко лікувати. Більшість хворих не довозять до лікарні, — каже Валерій Бойко, директор харківського Інституту загальної невідкладної хірургії ім. Зайцева. — 15 людей зі 100 помирають".
Щоб уникнути значних втрат та збільшити кількість врятованих життів, кардіологи користуються апаратом штучного кровообігу. Він відводить венозну кров від серця, насичує її киснем і повертає в аорту. При цьому повністю припиняється кровотік в серце і велика частина кровотоку через легені. Щоб звести до мінімуму пошкодження органів під час штучного кровообігу, організм охолоджують.
"З Донбасу часто привозять хворих із кульовими пораненнями. Не завжди це військові. Жертвами часто стають мирні жителі. Недавно оперував 17-річну дівчину, яка опинилася не в тому місці не в той час. Вийшла в кіоск по хліб у селищі під Донецьком і потрапила під мінометний обстріл. За кілька годин її довезли в нашу лікарню.
Поранення в серце призвело до інфаркту. Постраждалу підключили до апарату штучного кровообігу.
"У пацієнтки була розірвана головна коронарна артерія серця. Під час операції апарат штучного кровообігу виконував роботу її серця та легень. Штучне серце складається з насоса, приводу, передачі. Воно передає кров із такою швидкістю кровотоку, як справжній орган. Ми встигли надати допомогу і зшили пошкоджену артерію. Цей випадок — рідкісний, адже молодий організм одночасно переніс інфаркт. Такі пацієнти або виживають, або ні. Апарат штучного кровообігу може повністю замінити серце та легені на кілька годин. Його використовують для виведення організму зі стану клінічної смерті. Під час операцій на серці і великих судинах. Наш інститут спеціалізується на пораненнях серця. Завжди чергує оперативна бригада".
Коментарі