60-річний киянин Роман Тимовчак палкий шанувальник сауни. Щороку він виступає на змаганнях із саунного спорту. На перший погляд невисокому моложавому чоловікові більше п"ятдесяти років не даси. Він сміється й каже, що це все заслуга пару та віника.
Вперше до парильні Тимовчак потрапив студентом. 1977-го приїхав до Києва з Волгограда й почав серйозно займатися сауною разом із зимовим плаванням.
— Амосов твердив, щоб підтримувати імунну систему, потрібні спека і холод, — каже Роман Андрійович. — Що краще за сауну може прогріти організм?
Шанувальник сауни пояснює: коли температура піднімається вище 90 градусів, тоді гине понад 90% мікробів. Відкриваються пори, й з організму разом зі шлаками виходять болячки.
— Уже й не пригадаю, коли востаннє хворів грипом, — розповідає чоловік. — Якщо людина раз на тиждень відвідує сауну — вона не має шансів захворіти.
Процедури з віником допомагають схуднути
Із власного досвіду радить паритися 2-4 години, чергуючи прогрівання з холодними водними процедурами.
— Гаряча суха пара краща за будь-які непотрібні антибіотики. Перепади температур виженуть із потом хворобу, очистять стінки судин. Кров нормально циркулюватиме, й організм працюватиме як годинник.
Тимовчак радить брати до сауни віник, як до традиційної російської лазні. Адже механічні удари та поглажування, на його думку, можна порівняти з дією масажу чи компресу.
— Процедури з віником допомагають схуднути. Шкіра після них стає еластичною та чистою-чистою, — ділиться пан Роман. — Тому їх люблять жінки.
Чоловік розповідає, що віник з берези загоює рани та виліковує хвороби шкіри, зупиняє випадіння волосся. Дуб знижує тиск, заспокоює нервову систему, знімає запалення. Смородина робить шкіру еластичною. Липа відганяє застуду та головний біль, стимулює роботу нирок. Сосна добре масажує при невралгії, радикулітах і ревматизмі. Однак до такого віника слід звикати поступово.
— Мій улюблений — березовий, — зізнається Роман Андрійович. — Хоча найбільш цілющим уважають комбінований віник із гілок плакучої берези, дуба та кропиви. Останню спеціально вимочують, щоб не розсохлася в"язка.
Сердечникам лазню замінять бочки
Лікарі не радять паритися людям із хронічними захворюваннями серцево-судинної та сечовивідної систем, із дерматологічними хворобами та епілептикам. Бо перепади температур можуть спровокувати напади.
— Їм підійде японська сауна кама-буро, — каже знавець парильні Василь Гавриленко, 57 років. — Відвідувача садять до бочки, наповненої березовим листям, квітковим сіном або тирсою із сіном. Організм прогрівається за рахунок власного тепла й виводить шлаки з потом.
Існує й інший варіант — фуро, діжка із вмонтованим сидінням, заповнена підігрітою водою. Приймаючи таку сауну, людина занурюється у воду лише по груди. Тому серцево-судинна система не страждає.
Коментарі