— Три роки підряд від найменшого холоду болять коліна, зігнути не можу. Колись упала на льоду, мала струс хребта. Тоді вдарилася колінами так, що думала, тріснули, — розповідає житомирка 46-річна Антоніна Цюрко. Обмотує ноги вовняними хустками. — Лікар сказав, тепер болітиме на погоду до кінця життя. Лишається тільки гріти і натирати.
Тамара Мірошниченко із Черкас лікувала набряклі коліна мазями та свічками з ібупрофеном. Препарати знімають запалення та покращують крообіг у хворому місці. Покинула ліки, коли почалися болі в печінці та нудота. За порадою лікаря розходила суглоби.
— Врач сказав ходити на колінах, щодня по 400 кроків. А я ледве чотири робила з великими болями й знову лягала. Но хотіла ходити. Сльози течуть, а я встаю на коліна і йду. Боялася, що буду лежачою, а мені тільки 52 роки, — каже. — І так кожен день добавляла по кілька кроків. Тепер ходжу своїми ногами, а була б осталася калікою. Читала в газеті, що один чоловік вилікувався, як я. Тільки він ще прив'язував до колін битий лід.
Зняти біль допомагає контрастний душ. Також — вправи на розтягнення хребта. Завдяки відновленню кровообігу в ньому покращується й стан суглобів. Одесит Олександр Прохалюк, 48 років, висить на турніку у своєму дворі. У холодну пору — у квартирі.
— Закріпив трубу в одвірку дверей. Це мені порекомендував масажист. Я працював у порту, зірвав і простудив спину. Не міг розігнутися, боліли і коліна, і лікті. Ходив по квартирі згорбленим. Допомогли масажі. Коли стало легше, висів на турніку хвилин по 15 щодня. Вправу роблю вже другий рік і не маю ниття, навіть коли міняється погода.
На біль у колінах і ліктях пацієнти найбільше скаржаться взимку. Також загострюються недуги хребта. На погоду реагують місця давніх травм.
— Найчастіше загострюються хронічний артрит, артроз. Вони бувають у 80 відсотків людей, яким за 60, — каже столичний ортопед 35-річний Олег Тимін. — На холоді м'язи скорочуються, виникає спазм. Через це кров гірше потрапляє до суглобів.
Зменшити навантаження на хребет і коліна допомагають натреновані м'язи. Під час ходи та фізичних вправ покращується кровообіг, із хворих суглобів виводиться зайва рідина. Запалення і біль минають швидше.
За розтягненням маскується тріщина кістки
Зимою у травматологів втричі більшає пацієнтів із переломами. Найчастіше підсковзуються на притрушеному снігом льоду, доганяючи транспорт. Діти травмуються на ковзанках.
— Одразу прикладіть холодний компрес. Забите місце туго перев'яжіть бинтом і викликайте лікаря. За розтягненням може маскуватися тріщина кістки, — каже ортопед Олег Тимін.
— При падінні зі слизьких сходинок треба закрити руками обличчя і голову. Гальмувати падіння не можна, бо буде більше переломів.
Коментарі