—?Я не хотіла робити аборт. Але медсестра із районної жіночої консультації в Києві повела на нього за руку, бо була наркоманкою, — розказує киянка Лада Булах. Очолює Київське відділення Всеукраїнської мережі людей, які живуть із ВІЛ. — Я вперлася й народила. Маю двох здорових дітей, чоловіка, кинула наркотики. Якби тоді зробила аборт, нічого цього б не мала.
Із іншими громадськими організаціями вимагає від Міністерства охорони здоров'я чітких правил, що лікарі мають робити, коли до них звертаються наркозалежні вагітні. Як їх вести, приймати пологи, допомагати новонародженим. Цього року в Україні народили 10 залежних жінок, ще стільки ж планують. Приймають замінник наркотику, що менше шкодить матері й дитині.
—?Бачила у вікно, як наркомани набирали шприцом воду з калюжі, щоб розбавити наркотик. По черзі пускали по венах. Була в шоці, — згадує акушер-гінеколог Ніна Герасименко. 10 років працює з ВІЛ-інфікованими та наркозалежними жінками. — Замінні препарати — це чистий дозований наркотик. Його не дають у руки. Приймають у Центрі замісної терапії під наглядом медсестри.
Каже, найкраще переходити на замінник на четвертому місяці вагітності, коли в дитини сформовані основні органи. Бо це стрес для організму. Але більшість втрачають цей момент, не знаючи про вагітність.
—?Від наркотиків збиваються місячні. Жінка звикає, що їх по півроку немає. Перейти на замінник є сенс і пізніше. Тоді вагітна не шукає дозу. Бачимо її щодня, стежимо, що їсть, підліковуємо, підтримуємо її і дитину після пологів.
Замісна терапія — місток до відмови від наркотику. Дозу підбирають залежно від того, що і як довго приймає жінка. Поступово зменшують. У Європі так лікують усіх залежних. В Україні ці препарати безкоштовні. Але з 300 тис. наркоманів їх приймають менше 8 тис.
—?Бояться ставати на облік, — пояснює Ніна Герасименко. — Тоді не дають водійських прав, важче влаштуватися на роботу. Коли бачать, що наркоманка, з першого прийому в жіночій консультації принижують. Знаю про вагітну, яка ще й ВІЛ мала. Її навіть у палату не поклали, а в стару непрацюючу душову. Там народжувала й лежала з дитиною. Тому такі чекають до пологів і викликають "швидку".
—?Зранку прийму замінник, а потім такий кумар, що в обід доколювалася, увечері випивала. Через це й не переходять на нього, — згадує колишня наркозалежна 38-річна киянка Тетяна.
Її "швидка" возила до кількох пологових столиці. Всюди відмовляли, бо не мала медичної картки. Переконана, що не брали через сколені руки. Прийняли в міському центрі репродуктивної медицини.
—?Один лікар вагітній наркоманці не допоможе. До мене така прийде й не чує, що кажу. Бо щойно вкололася або має, — каже Лада Булах. — Агресивна, мобільний не втихає, бо дружки чекають, щоб розділити дозу. Чоловік одної сказав, що живою не вийду з кабінету. Бо говорила з ним серйозно, що присадив жінку на наркотики, інфікував ВІЛ і тягнув далі. У нас жінки залежні від чоловіка. Наступного дня прийшов, опустивши голову. Приніс таку велику троянду, якої мені в житті ніхто не дарував. Просив пробачення. Ці люди бувають неадекватні, до них потрібен підхід. Найкраще, аби поруч був той, хто сам здолав залежність і розуміє підопічного. У нас деякі соціальні працівники — на замісній терапії. Зранку прийме дозу, а вдень веде прийом, заповнює документи, говорить із пацієнтами на рівних.
Тримісячна дитина вмерла з голоду
—?Ломка є у всіх дітей наркоманок. Але на замісній терапії легше виходити. Діти кричать, їх скручує, судомить. Їм колють наркотики до року, поступово зменшують дозу, — каже Герасименко.
Мати, яка приймає навіть замісний наркотик, не може годувати груддю, бо передає його.
—?Знаю про тримісячну дитину, яка вмерла від голоду. Мати вийшла на вулицю і пропала. Колишня компанія своїх не відпускає, тим більше з грошима. Вагітна із заможної родини, вчилася на лікаря разом із чоловіком. Батьки відправили за кордон на практику. Там її присадили на план. Як приїхала, перейшла на пігулки. На восьмому місяці вколола гвинт — наркотичну суміш із сіркою, що підвищує температуру. Дитина вмерла.
Коментарі
2