— У сина апендицит розвинувся після ангіни. Лікар пояснив — імунітет настільки ослаб, що інфекція з горла пішла "блукати" організмом. Ледь розпізнали, що щось не так. Дякувати Богу, вчасно звернулися за допомогою. Операцію зробили швидко. Не різали живіт, а проколювали в декількох місцях. На четвертий день нас уже виписали. Усе швидко загоїлося. Шрамів майже не видно, — розповідає Ольга Маринець, 32 роки, із Кривого Рогу.
— Найчастішим проявом апендициту є біль у правій частині живота, підвищення температури тіла й блювота. Живіт твердий, напружений, "дошковидний". Глибоко не промацується, — каже 64-річний дитячий хірург Ольга Горбатюк із Києва.
Якщо дитина зовсім мала, запідозрити запалення апендиксу можна за загальними симптомами. Вона буде млявою і довго спатиме. Або ж навпаки — стане неспокійною й постійно плакатиме. Намагаючись показати, де болить, вказуватиме на пуп.
— У разі запалення апендиксу дитина відмовлятиметься від їжі. Може також мати запор або діарею. Нерідко до цих симптомів приєднується блювота й відрижка.
Якщо у апендикса нетипове розташування, верхівкою він може подразнювати сечовий міхур. У такому випадку дитина починає часто мочитися. Скаржиться на біль під час сечовипускання.
— Не втомлююся повторювати батькам — не лікуйте дитину самостійно. Грілка на живіт, очисна клізма, знеболювальні таблетки. Це може лише погіршити ситуацію. Від початку запалення до накопичення в апендиксі гною минає приблизно доба. Іноді процес починається й раніше. Тому втрачати час не можна. У перший же день треба звернутися до хірурга. Він огляне дитину й направить на обстеження. Приміром, на УЗД. Раніше цим методом органи не перевіряли, а тепер є можливість побачити й апендикс.
Запалення може розвинутися навіть у новонароджених. Так буває з дітьми, яким ще в утробі передалася від матері інфекція. Приміром, якщо жінка йшла на пологи із запаленням статевих органів, нирок або шлунку.
— Дитині з гострим апендицитом терміново необхідна операція. Обійтися без неї чи відкласти на потім не можна. Уникнути ускладнень вдасться тільки вчасно все зробивши.
Нині видаляють апендикс не лише традиційним методом, розрізаючи живіт. Існує новий спосіб — лапароскопія. За такої процедури хірург робить маленькі надрізи, через які вводить у черевну порожнину інструменти. Триває операція в середньому 30 хв. Уже за кілька днів пацієнта виписують.
Коментарі