З літа в Україні зростає кількість заражених коронавірусом. У вересні щодоби фіксують 2–3 тис. нових хворих. Найбільше — в Києві, на Буковині, Львівщині та Житомирщині.
— Відділення заповнюються, медики переходять у посилений режим, — розповідає лікар зі Львова 41-річний Тарас Жиравецький. — Але реальний стан справ показує кількість не інфікованих, а госпіталізованих. Їх понад тисячу за добу.
Причина зростання — початок навчального року. Діти й студенти часто переносять хворобу, бо контактують із вчителями, викладачами, однокурсниками. В Німеччині одразу тестують школярів, у яких піднялася температура чи з'явилися ознаки інфекції. Тести безкоштовні або коштують копійки в будь-якому супермаркеті. Нам треба переймати таку практику.
Кілька разів на місяць слід перевіряти вчителів. Це стримає поширення вірусу. Щеплювати людей із хронічними хворобами і старше 60 років. Тотальні тестування чи вакцинація не вирішать ситуацію, але призупинять хвилю.
В Україні можливі два варіанти розвитку епідемії.
— Перший — як у Росії чи США, — говорить Тарас Жиравецький. — У РФ щодня вмирають 800 людей. У США 9 вересня було 160 тисяч нових заражених і 2 тисячі смертей. Цифри подібні, хоч американці щеплені, а росіяни — ні.
Другий варіант — хвороба відступить, коли виробиться колективний імунітет. Це можливо, якщо перехворіє понад 70 відсотків українців. В Україні офіційно коронавірус перенесли 2 мільйони людей, неофіційно — майже 10. Хто вже хворів, інфекцію не поширюватиме.
Наскільки міцний колективний імунітет — невідомо.
— В Ізраїлі вакцинували 64,5 відсотка населення, але за останній місяць кількість хворих і померлих зростає, — продовжує Жиравецький. — Щодоби помирають 50 осіб. Як і в Україні, але в Ізраїлі вп'ятеро менше населення. Страждають нещеплені. Вакцина не зупинила поширення коронавірусу. Нещодавно в них було 10 тисяч хворих за добу.
Україна готова до другої хвилі коронавірусу.
— Апаратів штучної вентиляції легенів мало. Але їх треба менше, ніж ліжок із киснем. Бо пацієнтів із ШВЛ — один із 10. Якщо рівень госпіталізації триматиметься на нинішньому рівні, лікарні впораються. А коли зросте до 3 тисяч — буде тяжко.
За місяць до України прийде новий штам коронавірусу "Мю". Він з'явився у січні в Колумбії, зафіксований у 50 країнах.
— "Мю" швидко поширюється і дає складний перебіг. Нових симптомів нема, — каже Жиравецький. — Цей штам кардинально не змінить ситуацію, бо та ж "Дельта" так само небезпечна.
— Жорсткий карантин запровадять, якщо заповняться всі реанімаційні ліжка. Або щодоби вмиратимуть по 500 людей, — розповідає ексміністр охорони здоров'я Олег Мусій, 56 років. — У нас зараз менше 100 померлих, але їхня кількість зростає.
Обмеження триватимуть кілька тижнів, щоб стримати хвилю зараження й розвантажити реанімації.
— Значна частина українців перехворіла на коронавірус, — каже Мусій. — До листопада-грудня в нас сформується колективний імунітет і ми забудемо про ковід. Імунітет не досягнути тією кількістю щеплень, яку зробили. Для цього треба вакцинувати 80 відсотків населення. Такого показника немає навіть в Ізраїлі.
Вакцинація потрібна не для зупинення поширення вірусу, а для захисту від ускладнень. Щеплені люди хворіють, проте переносять недугу легше. У 99 відсотках випадків не потрапляють у реанімацію і не помирають.
Коментарі