
Худобі так, як і людям, узимку бракує вітамінів. Особливо коровам. Вони теляться переважно взимку. Тому важливо правильно доїти їх, годувати, давати вітамінні добавки.
— Тільна корова все одно, що вагітна жінка. Треба й вітамінів побільше й їжу обмежити, бо теля буде велике й корові важко народжувати. Раніше моркву тер, яблука давав. Сам не з'їсиш, а коровку не обділиш. Тепер є вітамінні добавки до та після отелу. Це простіше й результат дає. Морквою так не нагодуєш, — розказує 56-річний Василь Снісарчук із села Нижня Кропивна Немирівського району на Вінниччині.
Господар має три корови. Раз на три місяці до нього приходить ветеринарний лікар для профілактичного огляду худоби. Дивиться на язик, роги, шерсть та очі.
— Подивиться й одразу бачить, яких вітамінів не вистачає корові. Теля тягне багато кальцію. А того мало в сіні чи траві на пасовиську. Тому вітаміни корові необхідні. Сам не купую, бо це як самолікування. Боюсь нашкодити. Що ветлікар припише, те й беру. Не маю ніяких проблем із худобою. Легко теляться, й телятка здорові.
Біля кожної корови тримає коробку з каменем солі. Тварини лижуть її. Як не буде солі, худобу може розбити параліч. Впаде на ноги, доведеться довго лікувати. Робити уколи з вітамінами. Як випаде сніг і корів не гнатимуть на пасовисько, відв'язує худобу й виводить із хліва на подвір'я.
— Корова прогуляється, розімнеться. Це — як зарядка для неї. На сонці обвівається. Хоча б на півгодинки, коли найбільш тепло. Легше буде отелитися. Якщо взимку після отелу випускати корову на вулицю, то вона швидше відновиться. Наступне теля знову буде на зиму.
Із сьомого місяця тільності запускає корову — доїть раз на добу.
— У 6 місяців молоко вже гіркувате, солоне. Це знак, що доїння поступово треба завершувати. Але є такі корови, що у 7 місяців дояться справно. Маю одну таку. То її сам запускаю. Поки дає по 2 літри за раз, дою вранці й увечері. Переводжу на сіно чи на солому, й за тиждень зменшує молока до літри. Тоді дою одного дня зранку, наступного — ввечері. Як уже в запуску, не доїться, починаю давати сіно найкраще — з конюшини, вітаміни, щоб корова мала сили.
Так само сіном і водою годує в перші два тижні після отелення. Вітамінні добавки розчиняє у воді. Корів напуває досхочу. Воду пропонує тричі на день. Якщо не хочуть — не п'ють. Як спраглі, можуть випити й два-три відра за раз. Найкраще давати теплу, щоб не ломило зуби і тварина не застудилася.
Від жому може загинути теля
Із шостого-сьомого місяця тільності корову не тільки запускають, щоб поступово перестати доїти, а й змінюють раціон. Виключають жом, буряки. Не дають картоплі.
— Картопля додає молока. Добре давати, коли вона після отелу роздоюється. Жом тільним коровам із шостого місяця теж не даю. Він кислий. Через підвищення кислотності може загинути теля. Народиться мертвим. У мене такого не було, але ветеринар розказував, що в його практиці траплялося, — розказує Василь Снісарчук.
На останніх місяцях перед отеленням корів найкраще годувати сіном і водою з вітамінними добавками.
Коментарі