Коваленко перестав прогресувати
Молодіжна збірна України з футболу бореться за вихід до фінальної частини Євро-2019 серед 21-річних. Її тренерський штаб очолює колишній захисник київського "Динамо" 45-річний Олександр Головко.
Наші суперники у групі – Англія, Нідерланди, Шотландія, Андорра й Латвія. До фінальної частини турніру потрапить її переможець. Чотири з дев'яти команд серед тих, що посіли другі місця, розіграють ще дві путівки у стикових матчах.
Учасники молодіжного Євро-2019 матимуть шанс пробитися на футбольний турнір Олімпіади-2020 у Токіо.
Після п'яти зустрічей наші ділять друге й третє місця з Нідерландами. Попереду – Англія, чемпіон світу в цьому віці. Вона здобула на п'ять очок більше.
Підопічні Олександра Головка стартували нічиєю у Латвії – 1:1, а закінчили рік виїзною перемогою над Шотландією – 2:0. Також виграли у гостях в Андорри – 6:0, удома поступилися Англії – 0:2 й зіграли з Нідерландами – 1:1
– Команда Олександра Головка виступає пристойно, – каже 32-річний Артур ВАЛЕРКО, журналіст інтернет-порталу sportarena.com. – Єдина хиба – нічия в Латвії. Але її можна пояснити. До того матчу збірна підійшла в неоптимальному функціональному стані. Хтось був готовий посередньо, хтось – зовсім кепсько. Це наклало відбиток на дії і впевненість хлопців. Пропустили нелогічний швидкий гол, зуміли відігратися, але не дотиснули суперника.
Яка головна проблема команди?
– Поки що немає цілісності. Трапляються хороші фрагменти, але буває й навпаки: команда втрачає контроль над ситуацією, як це було наприкінці матчу з Англією. Суперник обіграв нас не особливо напружуючись. Після другого пропущеного м'яча українці опустили руки.
Члени молодіжної збірної не мають брати участь у турнірах 19- і 21-річних на клубному рівні. Тільки в дорослому футболі. З цим проблем немає: всі виступають або в прем'єр-лізі, або за кордоном. Виняток – Юрій Вакулко з друголігового "Дніпра". Але жоден із цих хлопців не є незамінним у своєму клубі. Це – погано.
А що добре?
– Подобається гра Олександра Зінченка. Його закликали до національної команди, але помітно – він ще не сформований для виступів на такому рівні. Але Олександр веде гру "молодіжки": постійно намагається шукати м'яч і спрямовувати атаку. Щоправда, трохи губиться під пресингом – таким, який влаштували англійці. Зате завжди готовий віддати гострий пас.
За "молодіжку" виступає ще один футболіст із національної збірної – Віктор Коваленко. Як він себе проявив у команді Головка?
– Не такий помітний, як Зінченко. Мені здається, Коваленка ставлять не на ту позицію. Його оптимальне місце – під нападаючими. Віктор сильно показав себе на молодіжному Кубку світу позаторік (Україна програла Сенегалу в 1/8 фіналу, Коваленко забив на турнірі п'ять м'ячів і став його найкращим бомбардиром. – Країна). За рік був основним у "Шахтарі" й дійшов до півфіналу Ліги Європи. Потім йому почали міняти місце на полі, у клубі ставили опорним, у збірній – нападаючим. Це погано вплинуло на Коваленка. Він різко "здав". Хоча в останньому матчі із Шотландією діяв добре, забив м'яч.
Кого ще можна відзначити?
– Форвардів Борячука й Бесєдіна. Непогано взаємодіють. Бесєдін – лідер атак збірної. Вміє грати під пресингом, не боїться йти в боротьбу й добре перебудовується, коли наша команда відходить в оборону. Борячук – мобільний, добре читає ігрові ситуації.
За "молодіжку" виступають легіонери Валерій Лучкевич із бельгійського "Стандарту", Іван Зотько з дубля іспанської "Валенсії". Чи варто в такому віці їхати за кордон? Кризу в голландському футболі пов'язують із раннім відтоком місцевих талантів до Англії та інших ліг.
– Їхати варто. Але тут є дві проблеми. У нас немає агентів із широкими міжнародними зв'язками. Відповідно попит на українських футболістів – невисокий.
Друге – деякі клуби працюють самостійно в цьому напрямку. Наприклад, "Карпати" продали до Іспанії Мар'яна Шведа й Олексія Гуцуляка, "Металіст" – Юрія Ткачука. Всі повернулися назад, бо виявилися неготовими до конкуренції. Вважаю, українські легіонери неправильно поводяться за кордоном. Мають пізнавати тамтешнє життя, вивчати національні особливості, побут. Це допоможе й у футболі. А подивіться на Instagram Євгена Коноплянки із "Шальке". Доки грав у Німеччині Денис Олійник – усі фото з ним. Зараз будуть знімки з Андрієм Ярмоленком. Кучкуються зі своїми.
Український футбол стає хоч трохи бізнесом?
– Ні. За гравця, який закінчив дитячо-юнацьку спортивну школу, його тренер не отримує жодної копійки. Бо батьки футболіста просять: "Миколо Івановичу, ми ж усе робили за свій рахунок. Форму купували й таке інше. Нашого хлопчика хоче взяти умовна "Зірка". Напишіть листа, що не матимете фінансових претензій". І тренер пише.
Наприклад, у Словаччині зараз виступають майже 50 молодих українських футболістів. Місцеві клуби не заплатили за них жодного євро нашим.
Знаю лише одну команду, яка намагається рухатися в напрямку бізнесу – це стрийська "Скала". В Україні продати футболіста важко, у кращому випадку відбувається обмін. Тому вони виходять на міжнародний ринок – навіть аргентинський, іранський – і намагаються працювати там.
На Олімпіаді не грали жодного разу
У молодіжній збірній виступають футболісти, яким на момент старту турніру не виповнився 21 рік. Найсильнішу "молодіжку" Україна мала у 1994–1995 роках. Тоді за неї грали воротар Олександр Шовковський, захисник Владислав Ващук, півзахисник Віталій Косовський, нападаючі Андрій Шевченко і Сергій Ребров. Згодом вони склали "основу" національної команди й київського "Динамо" – півфіналіста Ліги чемпіонів 1998/1999.
У боротьбі за вихід до фінальної частини Євро-1996 й Олімпіади наші поступилися італійцям із Дель П'єро, Індзагі, Каннаваро, Нестою – майбутнім переможцям молодіжного Євро та чемпіонам світу-2006 серед національних команд. Наші перемогли вдома – 2:1. Але поступилися на виїзді з таким самим рахунком у матчі, де влаштовувала нічия.
Найбільшого успіху молодіжна команда України досягла 2006 року під керівництвом Олексія Михайличенка. Щоб зіграти у фінальній частині, треба було пройти Бельгію. Вдома програли – 2:3. На виїзді поступалися – 0:1, але за 20 хв. забили тричі. У фінальній частині дійшли до вирішального поєдинку. Поступилися нідерландцям – 0:3. Наші мали кілька гольових моментів, але не реалізували їх. За команду виступали Андрій П'ятов, нинішній основний воротар національної збірної, майбутній захисник "Барселони" Дмитро Чигринський. А форвард Артем Мілевський за місяць після фіналу молодіжного Євро зіграв у чвертьфіналі Кубка світу проти Італії.
2011-го збірна Павла Яковенка пройшла Нідерланди в матчах плей-оф. Але у фінальній частині поступилася Чехії та Іспанії, зіграли внічию з Англією – і не вийшла з групи. У тій команді вирізнялися лідери нинішньої національної збірної Андрій Ярмоленко, Євген Коноплянка, Тарас Степаненко, Ярослав Ракицький.
Після 2011 року наша "молодіжка" у фінальній частині Євро не грала. На Олімпіадах ми не виступали жодного разу.
Коментарі