З раннього віку варто давати дитині право вибору. Це сприятиме не лише формуванню самостійності, але і відчуття власної значимості в своїй родині, а потім і в соціумі, вважає психолог Марія Жолтикова. Вона розповіла Gazeta.ua чому самостійність – це не завжди незалежність.
"Самостійність – це здатність особистості залишатись на самоті із собою, це можливість самоаналізу, рефлексії та пошуку внутрішньої гармонії. Така особистість не прагне відносин заради втечі від самотності, бо їй добре як у стосунках, так і за межами них. Це здатність самостійно визначати цілі, бажання, потреби та задовольняти їх, вирішувати питання і проблеми опираючись на себе", - говорить Жолтикова.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як показувати дитині мультики - поради психолога
Самостійність та незалежність мають суттєву різницю.
"Прояв самостійності – це більше особистісна відповідальність. А незалежність - це здатність зустрітись з свободою внутрішніх переконань, цінностей. Незалежність - це те, що наповнює лише мене і є лише у мене. Стверджувати, що це добре чи ні - не варто. Для кожного із нас це має різне значення. Кожен має право розвивати у собі незалежність, самостійність, відповідальність або ж не розвивати", - каже психолог.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що робити, якщо дитина бреше - поради психолога
Раніше, працівники Університету Копенгаґена дійшли висновку, що жалість до себе послабляє імунітет, негативно впливає на вироблення гормонів і обмін речовин, а також призводить до клінічної депресії. Прояв жалості до самого себе лише ховає стрес, але не бореться з ним.
Коментарі