20 квітня 1940 року в США продемонстрували перший електронний мікроскоп. Він може збільшувати зображення в 2 млн разів.
Перший електронний мікроскоп створили 1931-го німецькі інженери Ернест Руска і Макс Кноль. Ернест Руска отримав за це відкриття Нобелівську премію з фізики 1986 року.
В електронному мікроскопі для отримання зображення використовують фокусовані пучки електронів, якими бомбардують поверхню досліджуваного об'єкта. Зображення можна спостерігати різними способами - в променях, які пройшли через об'єкт, у відбитих променях, реєструючи вторинні електрони чи рентгенівське випромінювання. Фокусування пучка електронів відбувається за допомогою спеціальних електронних лінз.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Створили телеграфний апарат
Будову електронного мікроскопа можна розглянути на прикладі приладу, який працює на пропускання. Монохроматичний пучок електронів формується в електронній гарматі. Його характеристики покращуються конденсорною системою, яка складається з діафрагми й електронних лінз. Залежно від типу лінз розрізняють магнітні й електростатичні мікроскопи.
Потім пучок потрапляє на предмет, розсіюючись на ньому. Розсіяний пучок проходить через апертуру та влучає в об'єктивну лінзу, що призначена для розтягування зображення. Розтягнутий пучок електронів викликає світіння люмінофора на екрані. В сучасних мікроскопах використовують кілька ступенів збільшення.
Якщо пучок електронів від об'єкта попадає безпосередньо на екран, то об'єкт матиме темний вигляд, а навколо утвориться світлий фон. Таке зображення називається світлопольним. Якщо ж в апертуру об'єктивної лінзи потрапляє не основий пучок, а розсіяний, то утворюється темнопольне зображення.
Голландський торговець Антоні ван Левенгук був зачарований наукою. Дізнавшись про мікроскоп Гука, він вирішив створити свій. Він власноручно зробив мікроскоп, який складався з двох латунних пластин і маленького шматочка скла, що виконує роль лінзи. 1675 року Антоні ван Левенгук використовував такий мікроскоп для дослідження краплі води.
Коментарі