"НБУ протягом останніх чотирьох років жорстко проводить міф або навіть злочинну помилку. Ця помилка - утримання курсу та інфляції і таргетування цих показників шляхом звичайного рецепту МВФ - грошового голоду. Власне, цей метод неминуче призводить до того, що збільшується імпорт і зменшується експорт", - заявив екс-заступник голови НБУ Сергій Яременко, якого цитує прес-служба Інституту Горшеніна.
За його словами, в силу грошового голоду, недоступності оборотних коштів, дорожнечі кредитів "вимивається національний виробник, і тоді, звичайно, він не може суперничати з імпортованими товарами".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Робити курс плаваючим треба було ще 3 роки тому - економіст
"Це головна причина утворення негативного сальдо торгового балансу - воно у нас $8-12 млрд. Це катастрофічна сума, і цей розрив треба чимось заміняти. Замінявся він в періоди економічного буму припливом капіталу, позиками, розміщеннями як держави, так і приватного сектора. У результаті ми бачимо ці жахливі цифри, $100-120 млрд. зовнішнього боргу - як банківського, так і корпоративного секторів", - додав він.
На думку експерта, в Україні теоретично може трапитися ситуація, коли всі підуть у валютну позицію: і продавці, і покупці. "І тоді національна економіка залишається без гривневої ліквідності, а валютну ліквідність погашає тільки Нацбанк", - зазначив він.
"Тобто треба говорити про те, що якщо на якийсь орган в особі НБУ покладена відповідальність за курсову стабільність, то він повинен мати інструментарій для роботи на цьому ринку, у тому числі і право зобов'язувати продавати валютну виручку. Але на тлі ліберальних ідей НБУ позбавили цих інструментів. Це було непомітно на тлі припливу валюти в 2007-2008 роках - в тих умовах ми намагалися все час залатати дірки і проголошували стабільність валютного курсу", - сказав Яременко.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Економіка України заслужила 5% девальвації гривні - експерт
"Таким чином, головна вимога МВФ про те, що треба відпустити курс у вільне плавання, - це безглузда і руйнівна для України ідея. Вона була обґрунтована ще в 90-х роках і з тих пір абсолютно не змінювалася. Сказали ці три нобелівські лауреати, що ось такий режим повинен бути. Потім почали вигадувати коридори, змії, туди-сюди. Але ми повинні говорити про те, що в Україні може бути тільки фіксований курс", - підкреслив експерт.
Коментарі
5