Українські нафтопереробні заводи (НПЗ) у І півріччі 2013 року переробили трохи більше 1,5 млн тонн нафти.
Це на 43% менше, ніж за аналогічний період минулого року, пише "Комерсант-Україна" в публікації "Все течет, все меняется".
У Міністерстві енергетики та вугільної промисловості зазначили, що такий обсяг є абсолютним мінімумом за весь час незалежності України. Навіть у кризовий для нафтопереробки 1999 рік українські НПЗ за перші шість місяців переробили близько 2,5 млн тонн. Водночас потужності вітчизняних заводів дозволяють переробляти до 34 млн тонн нафти на рік.
З початку року в Україні працювали тільки два з семи підприємств: Шебелинський ГПЗ і Кременчуцький НПЗ. Через скорочення переробки за останні три роки роботи позбулися близько 18 тис. працівників галузі та ще більше 54 тис. співробітників суміжних компаній і підприємств.
Криза у нафтопереробці призводить до того, що державний бюджет втрачає близько 800 млн грн на рік. Це при тому, що Частково доходи держскарбниці були компенсовані за рахунок оподаткування імпорту готових нафтопродуктів.
Ситуація з нафтопереробкою погіршується з 2005 року. Саме тоді були скасовані мита на ввезення нафтопродуктів. У 2010 році зупинився Одеський НПЗ, потім Надвірнянський і Дрогобицький заводи. У 2012 році був закритий Лисичанський НПЗ - один з найбільш технологічних, здатний переробити до 16 млн тонн нафти на рік.
Коментарі
8