Український бізнес назвав 2019 рік одним із найскладніших за останній час в економічному плані. Водночас глобальних провалів і катастроф не буде.
"Цей рік включає в себе уповільнення світових темпів зростання, несприятливу ситуацію на ринках капіталу та великі виплати за зовнішнім боргом", – пояснив гендиректор ING Bank Ukraine Саїда Джарболова, пише Сегодня.
Ще одна небезпека цього року - президентські та парламентські вибори.
Крім того, економіка України закрита та експортно орієнтована. Тобто залежить від ситуації на світових ринках. Цьогоріч Світовий банк погіршив свій загальний прогноз зростання світового ВВП з 3 до 2,9%.
Впливатимуть на економіку цього року тіньова зайнятість та відтік робочої сили за кордон.
"Колосального обвалу гривні у 2019-му ми не чекаємо. Гіпотетично таке може статися, якщо почнеться друкування грошей. Але тоді він, якщо і почнеться, то 2020 року", - пояснила Саїда Джарболова.
За словами президент Європейської бізнес-асоціації Томаша Фіали, у 2019 році зростання ВВП України сповільниться до 2,5%. Водночас ринки товарів народного споживання, реклами і нерухомості продовжать розвиватися. Вони торік зросли на понад 20%. Є ризик, що сільське господарство втратить свої позиції. Інфляція до кінця року сповільниться до 7,5%.
Бізнес вважає, що цього року Нацбанк знизить облікову ставку з 18% до 16-15%. Однак серйозного припливу інвестицій не буде.
"Потрібно подумати, як залучити гроші, які знаходяться поза банківською системою. Вони насправді сумірні з тими сумами, які ми намагаємося запозичувати. Якщо ми знайдемо, яким чином змусити їх запрацювати в реальній, правильній економіці, то це нам допоможе", – говорить гендиректор International Finance Corporation Олена Волошина.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Престижний рейтинг підтвердив: вести бізнес в Україні стало легше
В Україні у системі знаходиться близько $100 млн. Грошей "під матрацами" - близько 400 млрд грн.
"Сьогодні потрібно утриматися на плаву. Це головне завдання на цей рік і для уряду. Потрібно утримати незалежність Національного банку, продовжувати реформи там, де вони можливі, де вже розпочато: в банківській сфері, газовому секторі. А там, де це неможливо або складно – потрібно закласти основи майбутніх реформ", – радить гендиректор Mastercard Europe SA Інга Андрєєва.
В Україні зняли заборону на перевірки бізнесу регуляторними органами. Відповідний закон втратив чинність 1 січня 2019 року. Мораторій на перевірки діяв з 2014-го. 2017 року його продовжили до 31 січня 2018-го.
Коментарі