Україна може виграти у Газпрому черговий арбітражний позов на $12 млрд. Це компенсація за прискорену амортизацію української ГТС, якщо Росія припинь здійснювати транзит газу територією України.
"Йдеться про позовні вимоги, які ми висуваємо у межах наступного арбітражу, який вже розпочали. Частина позивних вимог є наслідком того, що ми не очікуємо на транзит через територію Україну після 2019-го. Шанси на виграш є дуже високими", - заявив у Брюсселі перед початком тристоронніх переговорів між Україною, ЄС і Росією виконавчий директор Нафтогазу Юрій Вітренко, передає Укрінформ.
Європейські правила транзиту газу передбачають принцип повного покриття витрат оператора. Тому НАК "Нафтогаз", коли розраховує витрати на транзит у 2018-2019-х, враховує амортизацію української ГТС.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Нафтогазі пояснили, чого чекають від переговорів з Росією та ЄС
"Залишковий термін використання української ГТС становить близько 15 років. Оскільки через дії Росії ми не можемо очікувати транзит після 2019-го на рівні, який би давав упевненість у тому, що українська ГТС буде використовуватися для транзиту, маємо нараховувати так звану прискорену амортизацію. Тобто маємо амортизувати українську ГТС не за 15 років, а за 2 роки, які залишилися до того моменту, поки у нас є транзит", - наголосив Юрій Вітренко.
Він додав, якщо транзит російського газу після 2019-го продовжиться, то в України не буде підстав нараховувати прискорену амортизацію. Позов до Газпрому буде не на $12 млрд, а на $2 млрд. Це витрати, які не покриваються за поточного тарифу.
Тристоронні переговори між Україною, Росією та ЄС проходять у Брюселлі сьогодні, 21 січня. За місцевим часом розпочалися о 15:00 (16:00 за Києвом). У переговорах бере участь віце-президент Єврокомісії з питань Енергетичного Союзу Марош Шефчович. Україну представляють міністр закордонних справ Павло Клімкін та голова правління Нафтогазу Андрій Коболєв. Росію – міністр енергетики Олександр Новак і заступник голови правління Газпрому Олександр Медведєв.
Коментарі
2