Ексклюзиви
Четвер, 10 квітня 2014 10:42

Рейд на Nemiroff - виклик новій владі
10

Ще вчора здавалося, що цивілізований бізнес в Україні отримав надійний захист держави, а рейдерство залишилося в далекому минулому. Але останні події навколо Nemiroff розвіяли цю ілюзію.

Робота заводу ДП "УГК "Nemiroff", який 19 березня штурмували триста озброєних бойовиків за наказом міноритарних акціонерів Якова Грибова (20 % акцій) і Анатолія Кіпіша (17,48 %) , заблокована. За останній місяць в Україні три судові інстанції прийняли рішення, що зупиняють це свавілля. Проте, близько двох тисяч співробітників за фактом залишаються без роботи і зарплат, держбюджет щомісяця недоотримує понад 100 млн грн, а полиці магазинів рясніють етикетками горілки Nemiroff російського розливу.

Такого ще не знала судова практика України, коли різні судові інстанції на підтвердження європейських судів виносять рішення за рішенням на користь легітимного керівника підприємства Алли Глусь, а всупереч усьому до держреєстру вноситься інший - "кишеньковий" рейдерський директор Юрій Сорочинський.

Можна здогадуватися, скільки довелося "відстебнути" Грибову і Кіпішу за внесення Сорочинського в ЄДРУ 12 березня. Їм якось вдалося проігнорувати заборону Господарського суду м. Києва від 4 березня 2014 на будь-які зміни щодо ДП "УГК "Nemiroff" в держреєстрі (документ), і влаштувати фізичну розправу над Немирівським держреєстратором Олегом Чухно. За словами очевидців, на чиновника давно чинили тиск, він неодноразово отримував погрози на свою адресу і адресу своєї родини. Не добившись бажаного, рейдери не стали церемонитися: вони закрили Чухно в кабінеті, в цей момент привезли іншого держреєстратора, який під диктовку Грибова і Кіпіша вніс в ЄДРУ Сорочинського. При цьому на публіці Грибов свої безчинства подає за суто правовий спосіб роботи.

13 березня Окружний адміністративний суд м. Києва виніс Ухвалу, яка зупинила ці незаконні реєстраційні дії (документ). А 4 квітня цей же суд підтвердив, що "кишеньковий" директор внесений до держреєстру незаконно і зобов'язав відновити запис про Аллу Глусь як про єдиного легітимного гендиректора ДП "УГК "Nemiroff". Але, судячи з усього, закони писані не для всіх. Сорочинський продовжує займатися самоуправством від імені компанії і числиться в держреєстрі як керівник ДП "УГК "Nemiroff".

Стратеги інформаційних війн

Навіщо міноритаріям потрібно було розв'язувати ще одну війну – інформаційну? Відповідь прозаїчна. Щоб дискредитувати атакуючого партнера, дезінформувати за допомогою ЗМІ можновладців і громадськість, відвернути увагу від рейдерських схем!

У потоці чорного піару шиті білими нитками маніпуляції були настільки очевидні, що здавалися суцільним фарсом. Проте, знаходилися ЗМІ, які за великі гроші друкували замовлення Грібова. Так, нещодавно у ЗМІ була розтиражована публічна подяка генпрокуратурі і особисто в.о. генпрокурора Олегові Махніцькому за втручання в конфлікт акціонерів від імені Nemiroff Holdings Limited. По-перше, європейський суд заборонив NHL будь-які зміни в управлінні, а тим більше звернення до держорганів і суди з цього питання, по-друге - з яких пір прокуратура займається господарськими спорами між акціонерами? Ця інформація з'явилася після звернення до генпрокуратури Олександра Глусь (25,04 % акцій) за фактом рейдерського захоплення з використанням державних структур і грубого порушення закону держреєстратором.

Останній приклад - вчорашня новина про "свіже" судове рішенні Вищого адміністративного суду України (ВАСУ), датоване 29 серпня 2012 року, яким Сорочинський нібито відновлений на посаді. Насправді, мова йде про судове рішення дворічної давності, яке жодним чином не відноситься до ДП "УГК "Nemiroff", а стосується іншої української компанії Nemiroff - ДП "Алко Інвест Україна". Причому постанова ВАСУ, про яку йде мова в інформаційній "качці", не оцінює законність або незаконність зміни керівника компанії, а просто вказує, що з позовом звернувся не той позивач. Таким чином, кут подачі судового рішення кардинально міняє його суть і вводить в оману громадськість.

Лондонський міжнародний комерційний суд Кіпішу і Грибову теж не указ. Учасникам спору строго заборонено ескалувати конфлікт і розголошувати деталі процесу, не кажучи вже про інформаційні маніпуляції. Ті ж талановито перекручують суть того, що відбувається, називаючи біле чорним і навпаки в залежності від обставин. Розуміючи марність спроб прибрати до рук Nemiroff, Грибов і Кіпіш поширили інформацію про свою перемогу в Лондоні в російських і українських ЗМІ. Аргументом стала ... сума судових витрат у ході трирічного процесу, яку оплачують обидві сторони, а судовий процес у Лондоні триває і зараз.

Зрозуміло, про що говорити невигідно, Грибов і Кіпіш скромно замовчують. Наприклад, про те, що відео силових захоплень заводу в м. Немирів Вінницької обл. і російського представництва Nemiroff у Москві під їх керівництвом шокувало суддівський корпус Лондонського трибуналу. Про те, що до цих пір неоплаченими залишаються поставки продукції УГК "Nemiroff" в Росію за 2011 рік, хоча Міжнародний комерційний арбітражний суд при ТПП України прийняв відповідне рішення ще 13 січня 2013 р. У серпні цього ж року Міжнародний комерційний арбітражний суд при ТПП РФ зобов'язав Грибова і Кіпіша повернути в Україну ще $14,7 млн за поставлену українським підприємством продукцію. Міноритарії гроші не повернули, хоча на рахунках підконтрольних їм на той момент компанії ТД "Nemiroff" (Росія) було близько $12 млн, на складах - продукції на $28 млн, і ще $12 млн дебіторської заборгованості, що в загальному становить $52 млн. Всі ці гроші були виведені з компанії на рахунки підконтрольних рейдерам структур. За даними розкраданнями ведеться слідство. Про це - теж ні слова! Але, як і 2011 року, Грибов і Кіпіш знову говорять про таємничо зниклі з рахунків компанії 250 млн. грн. Що за сума? Не уточнюють. Швидше за все, просто видумка, щоб не повертати компанії викрадені ними ж у структури $52 млн, уникнути покарання, поторгуватися з Глусем. А ще - розгорнути масштабну кампанію з дискредитації сім'ї Глусь на всіх рівнях влади та бізнес спільноти.

Кумедно виглядають заяви Кіпіша і Грибова про свої добрі наміри. Обіцяючи відновити роботу захопленого силою заводу, вони мовчать про те, що запустять його знову-таки заради паблісіті і зараз в терміновому порядку шукають іншу торгову марку для розливу, щоб забезпечити можливість продажу в Україні російського аналога Nemiroff. Наявні на підприємстві запаси підготовленої до розливу горілки і запаси спирту забезпечать роботу заводу як мінімум на 2 тижні на повну потужність. Проте в цьому немає ніякого сенсу - Грибову і Кіпішу важливо оперативно реалізувати імпортовану з Росії продукції, щоб заплатити за рахунками.

Ще одна, на перший погляд, не дуже значна деталь. У своїй масовій комунікації Грибов і Кіпіш вказують, що представляють інтереси 75% акцій. Хоча насправді - 74,96 %. А ця невелика, здавалося б, різниця прямо впливає на формат та умови прийняття стратегічних рішень в компанії. Але не це найголовніше, адже коли збирається більшість для розвитку бізнесу - це нормально, а коли четверо збираються в більшість, щоб бити одного в темному провулку - це вже злочин! Наприклад, в США працює механізм захисту міноритарія від такої "більшості" навіть якщо він володіє 3% акцій, а в нашому випадку у Глуся блокпакет - 25,04%.

Звідки у рейдерів гроші?

Наживатися в темну на активах компанії Nemiroff Грибов і Кіпіш взялися ще з самого початку. Спливли ж їх махінації на завершальній стадії продажу компанії "Русскому Стандарту" 2011 року, коли аудитори виявили списання з рахунків Nemiroff $17 млн на користь компаній Грибова і Кіпіша. Іншими словами, це гроші, вкрадені у Глуся. І вони стали однією з причин конфлікту. До речі, схему вів тоді ще просто юрист Кіпіша Юрій Сорочинський - великий спеціаліст такого роду справ.

Та й сам Кіпіш не в змозі відмити свою репутацію від брудних плям. ЗМІ називають його одним з десяти найбільших українських фінансових шахраїв. Кіпішевська компанія "Хекропет" так і не повернула європейським банкам біля $33 млн кредитних коштів, а її активи, віддані під заставу, за допомогою корупційних схем у судах, були відчужені на користь споріднених компаній, які живі й понині. Британський інвестфонд "Дженезіс" вклав у компанію Кіпіша через викуп акцій $10 млн, але дивідендів не дочекався - Кіпіш з Сорочинським її спритно збанкрутували. Широке коло інвесторів зараз переслідують Кіпіша в судах різних юрисдикцій.

Незважаючи на те, що слава про фінансові махінації закрила перед Грибовим і Кіпішем двері банків в Україні та Росії, вони все-таки знайшли вихід і отримали довгоочікуваний кредит. Наприкінці 2013 р. московське відділення Сбербанку Росії після неодноразових відмов центрального офісу видав їм 530 млн руб. Гроші були надані нібито для поповнення оборотних коштів підконтрольної їм створеної незаконно компанії "Немірофф Водка Рус" ("НВР"). За російські гроші міноритарії організували штурм українського підприємства Nemiroff. І усунувши конкурента, наповнюють національну роздрібну мережу аналогом знаменитої горілки.

Політичні спекулянти

Політичну карту Грибов і Кіпіш розігрували з першого дня корпоративного конфлікту в компанії. При цьому політична криза в державі, зміна правлячих партій і загальна нестабільність перетворювали їх карти в козирні. Саме талант політичних маніпуляцій дозволив Грибову і Кіпішу в 2011 році здійснити силове захоплення заводу, зупинити його на кілька місяців, подавати абсурдні судові позови і отримувати рішення, що блокують операційну діяльність компанії, залякувати і шантажувати власників найбільшого пакету акцій компанії Nemiroff - сім'ю Глусь - і бізнес-партнерів підприємства.

У нових політичних реаліях 2014 року - та ж історія. 13 березня вони провели прес-конференцію, де в присутності представника Антикорупційного комітету України повідомили про внесення Сорочинського в ЄДРУ, пообіцявши, що будуть "заходити" на підприємство "за законом" (до слова , точно так вони діяли і три роки тому, коли втягнули в свої брудні ігри й публічну комунікацію Анатолія Кінаха на Антирейдерському комітеті. Це все для того, щоб виглядати переконливіше і виправдати свої дії ). На ділі "за законом" - це озброєний штурм підприємства сотнями бойовиків. Ця силова атака шокувала весь цивілізований світ. Новинні стрічки Європи та Америки також демонстрували рейдерські безчинства. І сьогодні в кризові для країни часи Грибов і Кіпіш цинічно маніпулюють реаліями і звинувачують засновника компанії, якого запекло витісняють з бізнесу, у співпраці з тепер уже опозиційною політичною силою.

Як стало відомо ЗМІ, на адресу високопоставлених осіб Грибовим були направлені листи, в яких засновник компанії Nemiroff Степан Глусь представлений як креатура Партії регіонів, який нібито брав активну участь у фінансуванні її діяльності. До слова, ще два роки тому той же Грибов, представившись головою ради директорів Nemiroff Holdings Limited (такої посади не існує, а Грибов не займав жодної керівної посади в цій компанії) підписав звернення до депутатів Партії регіонів, в якому повідомляв про те, що нібито Степан Глусь фінансував опозиційну тоді "Батьківщину". Потім це звернення було переадресоване депутатською групою від Партії Регіонів до Адміністрації Президента Януковича, тодішньому Прем'єр-міністру Азарову, Голові Верховної Ради Литвину. На підставі цього звернення Азаров давав прямі вказівки чиновникам забезпечувати підтримку Грибова і Кіпіша з боку влади та судової системи в їхній війні проти партнера, що призвело до неодноразової зупинки підприємства, блокування експорту української продукції та отримання рейдерами багатьох абсурдних за своєю суттю судових рішень. Тільки зараз з'явилася надія повернути ці рішення в законне русло.

Корупціонерів до відповіді

Представники ДП "УГК "Nemiroff" звернулися до Генеральної прокуратури, МВС, Міністерства юстиції, Антикорупційного комітету, а також до Комітету ВРУ з питань підприємництва, регуляторної та антимонопольної політики із заявами за фактом незаконного внесення до держреєстру відомостей про Юрія Сорочинського, а також рейдерського захоплення підприємства. Компанія вимагає вжити заходів щодо відновлення інформації в держреєстрі про Аллу Глусь як керівника ДП "УГК "Nemiroff", недопущенню самоуправства Сорочинського, запобігти розкраданню готової продукції, виробничих потужностей, матеріально-технічних ресурсів, сировини, комплектуючих, а також звільнити завод від загарбників і в терміновому порядку відновити виробництво. Вже після захоплення підприємства пройшов майже місяць, а виробництво залишається заблокованим, персонал не допускають до роботи і не виплачують заробітну плату.

Прокуратура розглянула заяву ДП "УГК "Nemiroff" з приводу незаконного захоплення підприємства і відкрила кримінальне провадження (№12014020240000149). Варто зазначити, що незважаючи на брудну тактику Грибова і Кіпіша, сім'я Глусь продовжує боротися за права власників у рамках правового поля. Результат конфлікту власників Nemiroff стане лакмусовим папірцем для перевірки ефективності нової влади: потураючи рейдерам і маніпуляторам, Україна втрачає зразкові бізнеси, які десятиліттями наповнювали її бюджет і досягли масштабів світового визнання.

Зараз ви читаєте новину «Рейд на Nemiroff - виклик новій владі». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

2

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 4399
Голосування Чому президент Зеленський погодився на "формулу Штайнмаєра"?
  • Хоче швидких перемог для себе і не розуміє наслідків для країни
  • Робить це через тиск європейських партнерів
  • Піддався Росії
  • Це зрада і немає, чого обговорювати
  • Ще не все пропало, ситуацію можна виправити
  • Ваш варіант у коментарях
Переглянути
Погода