Рік тому Якова Смолія призначили головою Національного банку України. Рішення підтримали 247 народних депутатів.
На посаді він змінив Валерію Гонтареву. З квітня 2014-го був її першим заступником. З 11 травня 2017 року виконував обов'язки голови НБУ. До цього працював на керівних посадах в управлінні Нацбанку в Тернопільській області, ВАТ "Тернопільський радіозавод "Оріон" і акціонерному банку "Аваль". Є одним із засновників банку "Престиж".
Яків Смолій - один із найбагатших чиновників України. У 2015-му мав 17,2 млн грн доходу. У 2016-му отримав 1,8 млн грн зарплати. За 2017 рік задекларував дохід 15,2 млн грн. Найбільше отримав з дивідендів - 5,4 млн грн, з відсотків за депозитом - 4,8 млн грн. Крім того, на здаванні нерухомості в оренду заробив 2,5 млн грн.
У власності голови НБУ житлові будинки площею 654 м², 280 м² і квартира 177 м². Дружина володіє квартирою площею 223 м².
Gazeta.ua згадала, що вдалося зробити Якову Смолію за рік на посаді голови НБУ.
1. 27 квітня 2018-го Нацбанк ввів в обіг нові монети номіналом 1 та 2 грн. Вони поступово замінять паперові банкноти відповідного номіналу. Спеціально вилучати купюри не будуть. Водночас НБУ вже припинив друкувати паперові 1 та 2 грн. Протягом 2019-2020 років регулятор планує випустити монети номіналом 5 та 10 грн.
Щороку з обігу доводиться вилучати приблизно 800 млн шт. зношених банкнот. Половина з них - номіналом від 1 до 10 грн. Планова заміна грошей допоможе зекономити до 1 млрд грн на їхній друк, пояснили в НБУ.
2. Торік 1 липня Нацбанк перестав карбувати монети номіналом 1, 2, 5 і 25 коп. Їх поступово виводитимуть із обігу. Щоб уникнути незручностей з розрахунками, НБУ дозволив магазинам заокруглювати суму в чеку.
3. Запрацював єдиний реєстр боржників банків. Тепер усі фінустанови передають інформацію Нацбанку. До реєстру вносять ідентифікаційний код, інформацію про кредит, вид діяльності та розмір прострочення позики. До списку боржників потрапляють ті, хто не повернув банкам як мінімум 372,3 тис. грн. Перед тим, як видавати новий кредит, фінустанови перевіряють, чи є інформація про клієнта в єдиному реєстрі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Банкопад" в Україні: Нацбанк пояснив, чого чекати найближчими роками
4. 25 вересня минулого року Нацбанк ввів в обіг оновлені 20 грн. Купюра має удосконалену систему захисту. Нова банкнота перебуватиме в обігу разом із банкнотами 20 грн зразка 2003-го. Крім того, у лютому 2018-го з'явилися 500 грн зразка 2015 року з підписом Якова Смолія.
5. 7 лютого 2019 року запрацював закон "Про валюту і валютні операції". Верховна Рада прийняла відповідний документ 21 червня 2018-го в другому читанні. Українцям дозволили купувати онлайн валюту на суму до 150 тис. грн в еквіваленті у день. Обмінювати валюту тепер можна через термінали самообслуговування Приватбанку чи додаток Приват24.
"Закон дасть "зелене світло" для швидкої і повномасштабної валютної лібералізації, на яку давно чекають бізнес та інвестори. Ми зможемо прибрати значну кількість хворобливих валютних обмежень. Так, бізнес і фізичні особи зможуть інвестувати за кордон без необхідності отримувати індивідуальні ліцензії", - пояснював переваги нововведення Яків Смолій.
Цьогоріч Україна отримає від МВФ два транші на загальну суму $2,5 млрд. За словами голови Нацбанку Якова Смолія, гроші рівними частинами надійдуть у травні та листопаді.
Коментарі