Від початку 2013 року відсоткові ставка за депозитами впали у середньому на 5-6%, помітили у компанії "Простобанкконсалтинг". У грудні більшість банків нараховували на депозити 21-24% річних, а зараз 15-19%. Проте для пенсіонерів високі депозитні ставки залишилися.
Чому банки створюють особливі умови саме для пенсіонерів, у інтерв'ю Gazeta.ua розповів президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.
- Чим пенсіонери вигідні для банків?
- Пенсіонер - це найкращий клієнт для фінустанови. Він продовжує депозитну програму в 92 випадках зі ста, а молодь лише у 20 випадках. Пенсіонер, на відміну від молодої людини, щомісяця докладає гроші на свій рахунок. З 35 років у людини з'являється психологічна схильність до накопичення. До 60 років вона посилюється, тому пенсіонери нерідко із своєї невеликої пенсії можуть ще й відкладати.
- Пенсіонерам пропонують 23,75% річних за депозитами пропонують у банку "Авант", 22,3% - у Південкомбанку, 22,6% - у Террабанку. А крупні банки Ощадбанк, Райффайзен банк Аваль, Приватбанк, ВТБ, нараховують менше - 16-20%. Тобто у залученні пенсіонерів зацікавлені дрібні банки?
- Ні, й крупні теж. Незважаючи на те, що ставки крупних банків нижчі за ставки дрібних, вони все одно на 1-2% вигідніші для пенсіонерів, ніж для молодих клієнтів. Наприклад, Ощадбанк на пенсійний депозит нараховує 17,75%, а на інший - 16,25%. Крупні банки заохочують пенсіонерів не лише великими ставками. Вони дозволяють знімати гроші без відсотків в усіх банкоматах, доплачують пенсіонеру за розрахунок карткою у магазині, не беруть комісії за оплату комунальних послуг. Юнекс-банк на 5% збільшує депозитну ставку пенсіонеру, якщо той прийшов до них із іншого банку. Нараховує 25% річних.
- Які ще прийоми використовують банки, щоб залучити пенсіонерів?
- Нараховують відсотки на залишок коштів на пенсійній картці. Укрсиббанк нараховує пенсіонерам 10%. 9% відсотків дають у Приватбанку, 15% - у Юнекс-банку, 7% - у Ощадбанку. Їхня платіжна картка для пенсіонера стає автоматично депозитною.
- Середня пенсія в Україні 1200-2600 гривень. Скільки ж пенсіонери можуть класти на депозит?
- Минулого року пенсіонери отримали у банках понад 10 мільярдів гривень. Щороку ця сума зростає на 2-3 мільярди гривень. А в середньому кожен пенсіонер кладе на депозит 9 тисяч гривень.
- На що в умовах депозитних вкладів пенсіонери звертають найбільшу увагу?
- Ця верства населення більш прискіплива до всіх умов, вникає у кожну дрібницю у договорі. Із десяти осіб повністю прочитає договір 5 пенсіонерів і одна особа 20-30 років. Дехто із пенсіонерів уже живуть за рахунок відсотків зі своїх депозитів. Один знайомий щотижня їздить до банків - десь перекладає депозит, десь докладає грошей, в якомусь банку знімає. Він вже настільки налагодив систему своїх заощаджень, що їздить до деяких фінустанов на таксі.
- Що порадите пенсіонерам, які збираються класти кошти на депозит?
- Вкладайте у кілька банків, половину накопичених грошей - у гривні, іншу частину - у доларах. Особливо, якщо банк невеликий, немає багатьох відділень чи не популярний в Україні, треба перестрахуватися - покласти гроші у 4 банки.
- Як банки змінюватимуть відсотки на депозити до кінця року?
- До літа депозити на 1-2% подешевшають. Якщо зараз пенсіонерам в Ощадбанку нараховують 17,75%, то будуть 16,75%. На початку осені депозити стануть прибутковішими на 2-3%. У цей період збільшується кількість кредитів, і банки, щоб залучити більше грошей, піднімають відсотки за депозитами.
Коментарі
10