Зниження Нацбанком облікової ставки допоможе Україні вийти з кризової ситуації, розповів Gazeta.ua фінансовий аналітик Олексій Лупоносов.
"Зменшення ставки означає, що наші облігації внутрішньої позики не коштуватимуть захмарно й уряд припинить нарощувати борги по них. Це нормальна практика, що Нацбанк обмежує можливості нового уряду робити запозичення за межами країни", - пояснює Лупоносов.
Зниження облікової ставки дасть змогу банкам видавати більше кредитів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Скільки триватиме нова економічна криза
"Нацбанк має збільшувати через кредитування кількість грошей в обігу, щоб економіка почала зростати. Наприклад, якби в нас були доступні кредити, то за два-три тижні ми спокійно могли б запустити масове виробництво медичних масок. Завалити Україну цим товаром. Також продавати його на експорт, заробляти. Або почали б виготовляли тест-системи на визначення коронавірусу. За собівартістю вони виходили б 30 євроцентів. Водночас у Китаї ці ж системи коштують 1,2 євро. Наші лабораторії готові до випуску, але немає ресурсів", - говорить експерт.
У населення зменшилася кількість грошей. На заощадження зараз важко відкрити бізнес.
"За кордоном люди не кладуть грошей на депозит для заробітку чи зберігання грошей. В Європі для цього є пенсійні фонди, цінні папери", - додає фінансовий аналітик.
Сьогодні Нацбанк зменшив облікову ставку до 10%. Наприкінці 2019-го облікову ставку знизили з 15,5 до 13,5%. У січні 2020-го її встановили на рівні 11%. До кінця 2020-го Нацбанк планує досягнути показника 7%.
Коментарі