Останнє зменшення валютних резервів Національного банку України було спричинене трьома основними факторами.
Таку думку висловив директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин у ефірі "Ера FM".
За його словами, першим з них є зовнішньоторговельний дефіцит.
"Слід розпочати з того, що маємо дуже високий зовнішній торговельний дефіцит, який становить близько 14 мільярдів доларів. В цьому контексті цікаво, що приблизно стільки ж витрачаємо на імпортований газ. Тобто якщо би нам вдалося зменшити енергозалежність, насамперед газову, то можна було би сподіватись на покращення торговельного балансу", - сказав він.
Наступний чинник - суттєві обсяги купівлі валюти населенням, зазначив експерт.
"Скажімо, у минулому році населення купувало на 1,5 мільярда більше, ніж продавало у доларовому еквіваленті. Цього року у січні-лютому купує приблизно на півмільярда доларів більше, ніж продає. Це є вагомим чинником зменшення обсягів валютних резервів і підтверджує те, що населення віддає перевагу особистим заощадженням у валюті", - уточнив фахівець.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Економіст розповів, як правильно здійснювати виплати за внесками СРСР
Як розповів Юрчишин, на скорочення валютних резервів вплинули й значні виплати за зовнішніми боргами.
"Короткострокові борги на цей рік становлять приблизно 54 мільярди доларів. Звісно, частина з цих боргів буде відновлена, але ризики залишають значними", - підкреслив він.
Стосовно надходжень Юрчишин розповів:
"Оскільки у нас немає співпраці з Міжнародним валютним фондом, то й інші інвестори вкрай обережно ставляться до фінансування України".
Нагадаємо, за даними Національного банку України, станом на 1 березня валютні резерви НБУ впали до $31,049 млрд із $31,364 млрд минулого місяця.
Коментарі