Торік купівельна спроможність українців зросла. Адже реальна зарплата стала більшою, а рівень інфляції знизився. Щоправда сповільнення зростання цін - тимчасове явище, розповів Gazeta.ua економіст Борис Кушнірук.
"Завдяки курсовому зміцненню гривні імпортні товари подешевшали. Водночас проблеми виникли у вітчизняних аграріїв. Ціни на зовнішніх ринках упали. Їм нічого не залишилося, як розпродувати свою продукцію на внутрішньому ринку за заниженими цінами. За падінням цін може розпочатися падіння обсягів виробництва. Це викличе нову хвилю подорожчання", - пояснює Кушнірук.
За його словами, інфляція, яку рахує Держстат, не відображає реальну ситуацію в країні.
"Коли населення обурюється на заяви, що продукти та послуги дешевшають, то воно певною мірою праве. Статистиці потрібно змінювати розрахунки. Робити їх приблизно по чотирьох групах населення — низький прожитковий мінімум, середній, вищий середнього, високий. Для них створювати індивідуальні споживчі кошики і показувати, що відбувається з цінами у конкретних випадках", - каже економіст.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що загрожує українській економіці — думка експерта
Додає, що крім середньої зарплати необхідно розраховувати медіанний дохід.
"Уявіть собі невелику компанію, де керівник отримує 100 тисяч гривень, а дев'ять інших співробітників - по 9 тисяч гривень. Виходить, що середня зарплата близько 20 тисяч. При цьому для співробітників, які не мають і 10 тисяч, такі розповіді виглядають знущанням", - пояснює Кушнірук.
У січні 2020-го порівняно з груднем 2019 року інфляція на споживчому ринку становила 0,2%. У річному вимірі показники впали до 3,2%, передає Держстат. Протягом минулого року зростання цін на споживчому ринку сповільнилося до 4,1%. У 2018-му становило 9,8%.
Коментарі