Наступного року будуть зростати ціни на природний газ, тарифи на тепло, гарячу та холодну воду. Скорочуватиметься економічний потенціал країни. Буде відбуватись інфраструктурна деградація попри "Велике будівництво" доріг, бо інша інфраструктура - енергетична, транспортна - буде занепадати. Зростатиме трудова міграція, розповів Gazeta.ua економіст Олексій Кущ.
"Позитивні явища будуть на індивідуальному рівні. Хтось із українців відкриє успішний бізнес, хтось поїде за кордон, хтось отримає грант на навчання чи наукову розробку. Але це будуть поодинокі і несистемні явища. На макрорівні очікувати серйозного економічного руху не можемо, бо немає економічної моделі розвитку. А якщо її немає, ти не знаєш у якому напрямі рухатися", - зазначив експерт.
На його думку, одна з ключових реформ, якої потребує Україна - демонополізація. Другою необхідною реформою економіст називає великий фіскальний маневр. Тобто зменшення податків на працю і збільшення податків на капітал, активи.
"Платниками мають стати великі компанії, а не прості українці, які тягнуть на собі бюджет через сплату того ж ПДВ. Фіскальна революція має повністю перевернути цю модель в бік людини. Потрібно ввести експортні мита на сировину і за їх рахунок сформувати національний резервний фонд. Ці кошти сприятимуть структурній перебудові економіки", - додає експерт.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Підвищення мінімальної зарплати у січні: хто отримуватиме більше і як це вплине на ціни
Третя реформа - запуск моделі економічного зростання. Йдеться про розробку концепції великого стрибка для української економіки. Вона допоможе повторити шлях країн, які у свій час вийшли на якісно новий рівень. Серед таких експерт називає Китай, Південну Корею, Польщу, Туреччину.
"Щоб запустити процеси, потрібно до 5 років. Щоб дало потужні результати - до 10 років. Шансів на те, що це зроблять найближчим часом немає", - резюмував експерт.
Кандидат економічних наук Олександр Хмелевський каже, що наступного року економічна криза загостриться.
"Економіка буде падати, зростатиме безробіття, прискориться інфляція. Прийнятий бюджет на 2021 рік передбачає скорочення субсидій. Зростатиме дефіцит Пенсійного фонду, що може поставити під загрозу виплату пенсій. Закладені в бюджеті витрати на медицину є недостатніми. Це призведе до подальшої деградації галузі. Тарифи будуть зростати, що знизить рівень життя громадян. У влади виникнуть проблеми із залученням кредитів для повернення боргів та фінансування дефіциту держбюджету. Триватиме девальвація гривні. Зростатиме загроза дефолту", - прогнозує експерт.
На його думку, Україна потребує радикальної зміни економічного курсу. Зокрема, відновлення промисловості за рахунок модернізації державного сектору та збільшення інвестицій. Серед необхідних заходів зі сторони держави називає: захист вітчизняного виробника, зниження кредитних ставок та переорієнтацію банківської системи на фінансування реального сектору економіки.
Отримувачі субсидій не відчують підвищення тарифів, оскільки розмір допомоги буде збільшений, повідомили у Мінсоцполітики.
Коментарі
4