понеділок, 31 січня 2022 22:55

Чому дорожчає гречка? Винні Росія і високі експортні ціни

Чому дорожчає гречка? Винні Росія і високі експортні ціни
Кожен українець має споживати 7 кг гречки на рік. Фото: pixabay.com

Гречка за місяць подорожчала на майже 6%.

Такі дані наводить Minfin.

Індекс споживчих цін склав 105,94% порівняно з груднем 2021-го.

Поточна середня ціна в магазинах складає 50,85 грн/кг. Найнижчою вона була у мережі Novus – 44,99 грн, найвищою у Varus – 58,90 грн/кг.

У грудні торік середня ціна в магазинах була 47,26 грн/кг

Пшоно у січні додало 4%.

Поточна середня ціна в магазинах складає 21,67 грн/кг. Найнижчою вона була у мережі Novus – 19,29 грн, найвищою у Megamarket – 25,00 грн/кг.

У грудні торік середня ціна в магазинах була 19,91 грн/кг. Найдорожче ця крупа коштувала у червні 2019-го — майже 40 грн/кг.

Поточні ціни на довгий рис становлять 41,90 грн/кг (проти 38,34 грн у грудні). Круглий рис коштує в середньому 35,20 грн/кг (34,54 грн/кг — у грудні 2021-го).

Чому дорожчають крупи

Тенденція до подорожчання круп триває. На зростання вартості впливають два фактори — зовнішній та внутрішній, пояснює голова експертно-аналітичної ради Українського аналітичного центру Борис Кушнірук.

"Зовнішній визначається тим, що у світі дорожчає не тільки нафта і газ, а й всі сировинні товари. Жоден аграрій не буде продавати в Україні дешевше, ніж він може продати за кордон. І примусити його неможливо і недоречно. Це завдання держави підтримувати тих, хто потребує допомоги", - сказав економіст espreso.tv.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Обід у Верховній Раді: скільки коштує поїсти нардепам

Внутрішній пов'язаний з цінами на енергоносії.

"Зростання цін на енергоносії неминуче ведуть до того, що аграрії усвідомлюють, що наступні весна та літо буде важким. Усе буде значно дорожче: від міндобрив до пального. Тому вони змушені вже зараз закладати більшу ціну продукції, щоб мати кошти, щоб можна було взимку і на початку весни розпочати новий сезон посівної. Якщо у них не буде необхідних коштів, вони не зможуть вести подальшу діяльність".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гречка, яйця, молоко: уряд узяв під контроль ціни на низку продуктів

Чи є дефіцит?

Українець має споживати 7 кг гречки на рік. Фактично маємо 2,5 кг.

"Для потреб українців треба засівати 150 тис. га. Але зараз, за словами директора міжнародної асоціації гречки Сергія Громового, гречку вирощують лише "фанати" – бо витрати великі, а родить мало. Та й сама гречка вимогливіша за інші культури.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сало подорожчало вдвічі

В останні роки Росія проводила елемент захоплення нашої території та, демпінгуючи, постачала власну гречку. Це призвело до того, що мотивацію наших фермерів було знищено і вони відмовилися від виробництва гречки", – пояснив Громовий в ефірі ICTV. Повернути мотивацію фермерам має уряд – за зібраний урожай виплачують по 5 тис. грн за гектар гречки.

2021-го аграрії зібрали понад 84 млн т зернових та бобових і 22,6 млн т олійних культур.

Це більше від прогнозованого врожаю в 100 млн т. Проте сприятлива кон'юнктура за зовнішніх продовольчих ринках не сприяє зниженню цін в Україні.

12 січня 2022-го кабінет міністрів увів регулювання цін на низку продуктів. Зокрема націнку більшу за 10% заборонили встановлювати на гречку, цукор, борошно, вітчизняні макарони, молоко 2,5% в плівці, олію, яйця С1, курячі тушки та масло 72,5%. Така максимальна націнка діятиме до кінця карантинних обмежень.

Зараз ви читаєте новину «Чому дорожчає гречка? Винні Росія і високі експортні ціни». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8642
Голосування На яку допомогу від Європи та світу Україні варто розраховувати після війни?
  • Польща обіцяє "план Маршалла" - велику програму фінансової підтримки
  • Списання всіх боргів за зовнішніми кредитами
  • Всі кошти від конфіскації майна та ресурсів РФ у світі
  • Допомоги не буде. Обмежаться підтримкою біженців
  • Мені байдуже
Переглянути