Виробники української олії будуть змушені конкурувати за вітчизняний соняшник з турками на рівних умовах. Поки мова іде про невеликі об'єми, але "оліярі" побоюються, що об'єми експорту сировини лише зростатимуть, що створюватиме дефіцит на внутрішньому ринку.
Умови Угоди про вільну торгівлю з Туреччиною стали неприємною несподіванкою для виробників української олії. Попри те що переговори велися 2006 року, остаточний текст угоди був засекреченим. З'ясувалося, що Угода дозволяє Туреччині закуповувати без мита 50 тис. т соняшнику.
В "Укроліяпромі" стверджують, що таким об'ємом сировини можна завантажити завод "тисячник" на два місяці роботи. "Таким чином, Україна повинна боротися за кожен кілограм насіння. Відкриття безмитного доступу турецьких переробників до українського насіння соняшнику — це по факту міна, яка закладається під фундамент нашої промисловості, яка тільки минулого року поставила на $8,6 млрд продукції на зовнішні ринки", — пояснюють в асоціації.
В агентстві УкрАгроКонсалт також запевняють: скасування загороджувального мита може негативно вплинути на галузь.
Інтереси Туреччини та України
Туреччина зацікавлена в покупці української сировини, адже має великі переробні потужності олійноекстракційних заводів, а соняшника вирощує недостатньо, щоб завантажити їх власною сировиною. Раніше Туреччина купувала насіння в Росії, але та ввела високі мита (підняла з 30% до 50%, але не менш як $320 за т - Gazeta.ua). За даними Agricensus Export Dashboard, Туреччина є основним напрямком експорту українського соняшнику, поглинаючи 43% обсягу.
Туреччина є основним напрямком експорту українського соняшнику, поглинаючи 43% обсягу
Обнулення експортного мита на соняшникове насіння не могло залишитися поза увагою, оскільки так Україна змогла побудувати високоефективну олійно-жирову галузь. Потужності з переробки соняшника перевищують 20 млн т на рік. На українських заводах переробляється 98-99% всього вирощеного у країні соняшнику. Такими результатами можуть пишатися лише поодинокі галузі та країни. Україна є лідером у світовій торгівлі олією - і це також завдяки загороджувальному миту.
Ризики подорожчання олії
Враховуючи рекордний урожай України як найбільшого світового виробника соняшнику, обсяги сировини, на які поширюється дія нової угоди, можуть залишитися непоміченими на тлі масштабів олійно-жирової промисловості країни, але є низка чинників, що примушують виробників олії все ж нервувати.
"На даний момент запаси соняшнику на українському ринку значно перевищують запаси кількох попередніх сезонів, і на тлі стримування збуту сировини аграріями в першій половині сезону ми можемо або отримати профіцит в постачаннях у весняно-літній період, або величезні перенесені запаси", – розповідає Світлана Киричок, аналітик агентства "АПК-Інформ".
Варто також враховувати, що це не перша квота на безмитне вивезення соняшнику, що вже зафіксована в міжнародних угодах
Втім, вона визнає, що існують значні ризики, які слід враховувати. Поки не зрозуміло, чи є можливість перегляду цієї квоти як у бік зменшення, так і в сторону збільшення.
"У разі подальшого збільшення обсягів безмитного експорту та за існуючої ймовірності зниження врожаю олійних культур в Україні конкуренція на товарному ринку може реально посилитися і призвести до підвищення цін, а також до зростання вартості олії", – вважає Світлана Киричок.
Варто також враховувати, що це не перша квота на безмитне вивезення соняшнику, що вже зафіксована в міжнародних угодах.
Незважаючи на постійне зростання врожаю соняшника, нестача сировини – це факт. Зростання його експорту хоч на 10 тис. т може негативно вплинути на галузь, вважають учасники ринку.
"Безперечно, Україні необхідно розвивати торговельні зв'язки зі стратегічними партнерами. Питання полягає в тому, чи не перетвориться скасування мита, хоч і на невеликі квотовані обсяги, на основну умову в будь-яких інших угодах. Адже в результаті ці невеликі квоти можуть обернутися на дуже значну цифру сировинного експорту та дефіцит для власної переробної галузі України", - вважають аналітики УкрАгроКонсалт.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому дорожчає гречка? Винні Росія і високі експортні ціни
Минулого року Україна зібрала максимальний у своїй історії врожай: зернових та зернобобових — понад 84 млн т, олійних культур — 22,6 млн т.
За підсумками 2021 року Україна експортувала агропродовольства на $27,9 млрд, майже на 25% перевищивши рекордний показник 2020 року у $22,4 млрд.
Україна є світовим лідером з виробництва соняшниково олії. Аналітики прогнозують обсяг 7,2 млн т у 2021/2022 маркетинговому році. Внутрішнє споживання становить близько 400 тис. т. Через високу вартість сировини для олійної промисловості індекс середньомісячних цін на продукцію стрімко зріс торік і досяг максимальної позначки 212% у липні.
Коментарі