"Коли ми йшли з армії, то бажали тільки одного – не дивитися один на одного в приціл. На жаль, сумніваюся, що це дійсно так", - сказав під час вшанування пам'яті полеглих побратимів військовий льотчик-афганець Володимир Войтишин.
15 лютого 2017 року минуло 28 років із дня закінчення афганської війни, яка тривала 10 років.
Війна в Афганістані почалася у грудні 1979 року, коли СРСР під приводом "підтримки боротьби трудящих із імперіалізмом" увів свої війська на територію держави.
Військові дії проходили в кілька етапів. Найгарячішою виявилася пора з березня 1980-го по квітень 1985 року. "Виконувати інтернаціональний обов'язок" призвали 160 тис. українців. Із них 3360 загинули, 11 удостоєні звання героя Радянського Союзу.
Сьогодні усе більше військових експертів і ветеранів Афгану говорять про те, що Росія використовує на Донбасі таку ж тактику, як колись Радянський Союз в Афганістані.
"Війна в Афганістані - така ж, як війна Д/ЛНР проти України. У тому, і в цьому випадку її породила Росія. Глибоко всередині, адже зовні - цензура, більшість розуміють, що війна була незрозуміло за що. Наша війна з Росією - зрозуміла: вона за території, які належали і належать Україні, а що там було?", - розповів Масі Найєм, ветеран війни в Афгані, українець афганського походження.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Люди важливіші за територію. Краще допомогти тим, хто виїхав із Донбасу, а не намагатися повернути землі ціною життя військових"
Багато чоловіків, які колись воювали а Афганістані на боці СРСР через матеріальні нестатки й особисті проблеми, зараз перейшли на сторону бойовиків ДНР і ЛНР, або приїхали на окупований Донбас як російські найманці. У більшості скалічена психіка.
"Зараз майже не спілкуюся з бойовими побратимами, бо майже всі вони залишились у Росії – Москва, Урал, Твер. Може й зараз їх сини або ж вони самі воюють по той бік барикад", - розповів льотчик Войтишин.
Військові психологи теж порівнюють нинішній конфлікт на Донбасі з війною 28-річної давнини. Вони говорять про те, що "афганський синдром" неминуче накриє Україну. Але наслідки будуть значно страшніші, ніж минулого століття. Адже противник використовує новітнє озброєння й пропаганду як ще один засіб ведення війни.
Колишні "афганці" й волонтери вважають доцільнішим розробити програми захисту учасників нової війни, ніж гучно вшановувати полеглих під час збройного конфлікту в Афганістані.
Коментарі